ESG Top 40: Tizennyolc új szereplő került be exkluzív fenntarthatósági rangsorunk legjobbjai közé

9 perc

2024.05.09. 04:30

2024.05.21. 15:41

Rendhagyó lista készült, immár másodszor, a legnagyobb magyar cégekről: megmutatja, milyen felelősen működnek környezeti, társadalmi és vállalatirányítási szempontból.

Idén második alkalommal vette górcső alá és az eredmények alapján állította sorba a nagyvállalatokat az ESG (environmental – környezeti, social – társadalmi, governance – irányítási) szempontú listáján a Planet Fanatics’ Network fenntarthatósági tanácsadó cég és a HVG, a végeredmény pedig ESG Top 40 címmel látott napvilágot.

A rendhagyó kutatás fő célja, hogy fenntarthatósági szempontból minden eddiginél teljesebb kép álljon össze a legnagyobb hazai cégekről. A HVG Top 50, illetve Top 500 összeállításaiból minden évben kiderül, hogy a különböző mérlegadatok alapján melyek a legnagyobb magyarországi cégek, de arról, hogy azok mit tesznek társadalmi, környezeti és vállalatirányítási szempontból, azaz mit tesznek a jövőért, 2023 előtt nem volt semmilyen széles körű lista, értékelés Magyarországon. Idén pedig második alkalommal készült el a rangsor.

A tavalyi ranglista:

ESG-lista Top 25 – exkluzív felmérés a hazai cégekről a hvg360-on

Először készült olyan lista, mely környezeti, társadalmi és vállalatirányítási – az angol rövidítés alapján – ESG-szempontok szerint értékeli a magyarországi cégeket. A Planet Fanatics’ Network fenntarthatósági tanácsadó cég és a HVG közös rangsorolása szerint a Magyar Telekom végzett az élen 2023-ban.

A befektetési döntésekben világszerte ma már nem csupán a nyereséget és a kockázatot veszik figyelembe. A globális éghajlati kockázatok, valamint a növekvő társadalmi és környezetvédelmi aktivizmus idején a vállalatok megítéléséhez a korábbinál több szempontot szükséges számításba venni.

A világon sokféle ESG-célú értékelés létezik, az általunk közöltnél sokkal részletesebbek is. Ezeket elsősorban felelős befektetői értékelők (többek közt a Bloomberg, az S&P, a Just Capital, az MSCI és a Refinitiv) készítik, így globális és iparági összehasonlítások állnak rendelkezésre, és jellemzően a nagyobb nemzetközi, a tőzsdéken is jelen lévő vállalkozásokról szólnak, nem a magyarországiakról.

Akadnak tematikus rangsorok is, mint például a Financial Times európai klímarangsora, ám az sem alkalmazható a magyar gazdaságra.