Volt NATO-főtitkár: Ukrajna számára a legnagyobb biztonsági garancia a NATO-tagság lenne
Európa érdeke, Trump motivációi, a német választások tanulságai a világsajtó fókuszában. Válogatásunk a lapok írásaiból.
Der Standard
Orbán Viktor Donald Trumpot tekinti példaképnek, amikor az eddiginél is keményebben le akar csapni a hazai sajtóra. Hadüzenetet küldött a média és a civil szervezetek külföldi finanszírozásának. Terveihez igazolásnak veszi, hogy az új amerikai kormányzat 90 napra zárolta a USAID költségvetésének zömét és elbocsátja az ügynökség legtöbb munkatársát.
A politikus 14 év alatt teljesen átrajzolta a tömegtájékoztatás térképét, a kormány ellenőrzése alá helyezte az állami, illetve magán orgánumok javát. Megfigyelők szerint ez a tény nagy szerepet játszott a Fidesz választási sikereiben. Ám a hatalom újabban nyomás alá került Magyar Péter és a Tisza Párt miatt.
Financial Times
A vezércikk azt emeli ki: Európának az az érdeke, hogy Friedrich Merz sikerrel járjon – a politikus első lépései bátrak és szívet melengetőek. Az ország a választás után új lehetőséghez jut, hogy megerősítse a háború utáni nagy fellendülés omladozó alapjait. De már nem tud bebújni az amerikai védőernyő alá.
Egyre több német veszti el a hitét, hogy a nagy pártok képesek teljesíteni, amit ígérnek. Mind népszerűbbek a radikális irányzatok, főként a szélsőjobbos AfD, amely esetében azonban kétséges, hogy mennyire elkötelezett a liberális demokrácia iránt. A kereszténydemokraták vezetője joggal zárta ki, hogy együttműködjön egy ilyen párttal.
Nincs más választása, mint hogy a szociáldemokratákkal szövetkezzen, habár nagyok köztük az ellentétek az adók, a jólét és a bevándorlás ügyében. De tudnak kompromisszumot kötni. Az viszont alapvető, hogy ne cicózzanak.
Probléma ugyanakkor, hogy feljött a szélsőjobb, illetve a szélsőbal, és immár blokkoló kisebbséget alkot. Ennélfogva nem lehet feloldani az alkotmányba foglalt „adósságféket”. Bár az ügyes húzás volna Merz részéről, amit belengetett, hogy a döntést még a távozó Bundestaggal hozatja meg. Ilyen tökös hozzáállás kell, hogy az ország megszabaduljon a kórságaitól.
Németország nélkül a kontinens nemigen tudja pótolni az amerikai haderőt, márpedig ha nem cselekszik gyorsan, akkor vészesen ki lesz téve a revansista Oroszországnak. Szóval a földrésznek az a jó, ha az új kancellár végig tudja vinni programját.