Mellár Tamás: Bezárult a kör, csapdában a magyar gazdaság
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
Nem kellett sokat várni, hogy a félelmek beigazolódjanak, és az Orbán-kormány valóban politikai célokra használja az arcfelismerő kamerákat. Az állami megfigyelés rendszerére bizonyítékot szolgáltatott a Fidesz legújabb – alkotmányozással is egybekötött – törvénykezése.
Liberális paranoia – a kormány hét évvel ezelőtt ezzel ütötte el azokat az aggodalmakat, amelyek arra figyelmeztettek, hogy az akkor frissen benyújtott törvényjavaslat lépés az autokrácia, az orwelli megfigyelő állam irányába. Akkor határoztak arról, hogy a Belügyminisztérium mintegy 50 milliárd forintból 35 ezer térfigyelő kamerát telepít szerte az országban, amelyek arcfelismerő szoftvert is alkalmaznak, és adataik egyetlen központba futnak be. Az indoklás természetesen a bűnüldözők munkájának a megkönnyítése volt, és fantazmagóriának minősítették, hogy a rendszert a békés állampolgárok megfigyelésére is használhatják.
Ez utóbbit írta felül a parlament fideszes többsége, amikor rendkívüli eljárásban – és a Momentum füstgyertyáitól ellenére – támogatásáról biztosította, hogy arcfelismerő rendszerrel azonosítsák be azokat, akik a párt szerint a gyermekek testi, szellemi és erkölcsi fejlődését veszélyeztető tüntetésen vesznek részt. Ilyen veszélynek kiálthatják ki a szexuális másságot elfogadó Pride felvonulását is.
Elég megnézni a 2025-ös év első negyedéves számait és láthatjuk, nincs semmi túlzás ebben az értékelésben.
Az Amerika Párt megalapítását az elnöktől elhidegült topmilliárdos az X-en szavaztatta meg a követőivel.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A rendezőtrió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk.