A német hadsereg és titkosszolgálat szerint Putyin pár éven belül megtámadhatja a NATO-t

9 perc

2025.03.28. 11:22

2025.03.28. 12:04

Trump politikája nagy szenvedést hoz az egész világra, a végén az elnök sírni fog, de nem csak ő. Putyin olyan mesterien bánik Trumppal és annak Ukrajna-megbízottjával, mintha egy Stradivarin muzsikálna. Az USA által elrendelt autóvámok a kínai elektromos járművek gyártóit juttatják előnyös pozícióba. Témák és vélemények a világsajtóból.

Süddeutsche Zeitung

A populistákat egy fikarcnyit sem foglalkoztatja a saját felelősségük, a Signalgate után az amerikai védelmi miniszter és az ún. nemzetbiztonsági tanácsadó egymást múlja felül, már ami a pimasz hazugságokat, a tények kicsavarását és a fenyegetéseket illeti – szögezi le kommentárjában Joachim Käppner, a vezető belpolitikai szerkesztő.

Ez a hozzáállás még az eredeti bűnüknél is jobban indokolná, hogy mondjanak le, ám sokatmondó, hogy maga Trump is inkább a sajtóra mutogat azért a botrányért, amelyet csak magának köszönhet.

Hegseth és Waltz egyetlen demokratikus rendszerben sem tarthatná meg tisztségét, még saját táboruk számára is tarthatatlanok lennének. Az elnöknek bizonyára nem lennének gátlásai, hogy feláldozza őket, ám hogy nem teszi, az erődemonstráció. Mit kapna tőle Biden fordított helyzetben!

A Trump-kormányzat jelentette bolondok hajója teljes sebességgel halad, de a legénység java részét éppen a szenzációs hozzá nem értése miatt szerződtették. Segédmatrózok kerültek a kormánykerékhez, legfőbb erényük az, hogy megcsókolták az elnök gyűrűjét. Saját akaratából egyikük sem fog lemondani. De éppen ez a dolguk: apránként szét kell verniük azt a demokratikus szabályrendszert, amely megköveteli a személyes felelősséget.   

Frankfurter Allgemeine Zeitung

A NATO második legmagasabb rangú parancsnoka úgy látja, hogy a szervezetnek sürgősen javítani kell az elrettentő képességét, ehhez a többi közt olyan fegyvereket kell beszerezni, amelyek mélységi csapásokra alkalmasak. Pierre Vandier, aki azért felelős, hogy a szervezet lépést tartson harcképességben a követelményekkel, azt mondja, hogy állandó versenyt futnak Oroszországgal. Növelni kell vele szemben a technológiai és harcászati fölényt, mert ezzel bebiztosíthatják a stratégiai előnyt.

Azt egyértelműnek tartja, hogy Moszkva a következő 3 évben fegyverkezni fog. A mai helyzetet úgy jellemzi, hogy semmilyen hadfelszerelésből sincs elég, de egyhamar nem lehet betömni minden lyukat, mert nincs rá elegendő idő. Ezért az elriasztásra kell összpontosítani, amihez támadó eszközök kellenek.

Így mindenekelőtt drónok, igen nagy mennyiségben. Ehhez igénybe lehet venni az autógyárak kapacitásait. Igen lényegesek a kettős rendeltetésű termékek és e célból sokat kell költeni az innovációra.

Külön kitért arra, hogy jelenleg a világűr gyarmatosítása zajlik. A verseny a keringési pályákért folyik. Ebben Európa idáig meglehetősen lemaradt, és ha nem gyorsít bele, akkor a végén fizetnie kell azért, ami e pillanatban még ingyen megszerezhető. Azon kívül jönnek létre az űrfegyverek, a földrész szuverenitása a jövőben attól függ, hogy ebbe a küzdelembe mennyire tud bekapcsolódni.