Trump összekacsintott a „legmenőbb diktátorral”, majd nevetve a biztos életveszélybe küldött egy ártatlan családapát

7 perc

2025.04.15. 16:49

2025.04.15. 18:02

Kilmar Abrego Garciáról 2019-ben bíró mondta ki, hogy nem toloncolható ki Salvadorba, mivel életveszélyes lenne számára az őt gyerekkorában fenyegető bűnszervezetek közelébe kerülnie. Ez azonban sem Donald Trumpot, sem Nayib Bukele salvadori elnököt nem zavarja: esélytelennek tűnik, hogy a férfi kiszabaduljon a hírhedt CECOT börtönből, ahová egy adminisztratív hiba miatt került.

Sem Donald Trumpnak, sem Nayib Bukele salvadori elnöknek nincs esze ágában előremozdítani Kilmar Abrego Garciának az ügyét. Hiába mondta ki még az Egyesült Államok legfelsőbb bírósága is, hogy a 29 éves férfit jogtalanul toloncolták ki Amerikából és zárták a világ egyik leghírhedtebb börtönébe, a Salvadorban található CECOT-ba, ahová a Trump-adminsztráció egy 18. századi háborús törvénye hivatkozva száműzi azokat a salvadoriakat és venezuelaiakat, akiket gyakran homályos bizonyítékok alapján azzal vádolnak, hogy bűnszervezetek tagjai. 

A legfelsőbb bíróság Paula Xinis szövetségi bíró döntését hagyta helyben, amelyben kimondta, hogy a kormány jogtalanul telepítette ki Abrego Garciát, hiszen korábban, 2019-ben egy ügyében eljáró bevándorlási bíró úgy határozott, hogy a férfit nem küldhetik vissza Salvadorba, mivel ott a bűnszervezetek fenyegetései miatt veszélyben lenne az élete. A bevándorlási hivatal szerint egy adminisztratív hiba miatt került mégis a Közép-Amerikába tartó gépre, innentől kezdve pedig a Trump-kormány tehetetlenséget színlel, az amerikai kollégájával remek kapcsolatot ápoló salvadori elnök pedig esze ágában sincs bárkit kiengedni a pályája ékkövének tartott börtönből. 

Életút Salvadorból Marylandbe 

Abrego Garcia a közép-amerikai ország fővárosában, San Salvadorában töltötte gyermekkorát, ahol családi vállalkozásuk részeként az anyja által sütött pupusákhoz, az ország nemzeti ételének számító töltött tortillákhoz vásárolt alapanyagot, valamint szállította házhoz a kapott rendeléseket. Salvadorban ekkor virágzott a szervezet bűnözés, Garciáékat a Barrio 18 nevű banda arra kötelezte, hogy fizessenek védelmi pénzt, bátyját, Cesart pedig rendszeresen megfenyegették. A család egy idő után úgy döntött, hogy az idősebb fiúgyermek nagyobb biztonságban lenne az Egyesült Államokban, aki így odaköltözött, idővel megkapta az állampolgárságot is. 

A bűnszervezet ezt követően Abrego Garciára szállt rá, így amikor a fiú 2011-ben 16 éves lett, ő is útra kelt, és illegális bevándorlóként megérkezett Marylandbe, ahol bátyja élt.