Korábbi amerikai főparancsnok: Már nem lehet biztosra venni az orosz győzelmet Ukrajna ellen
 

Korábbi amerikai főparancsnok: Már nem lehet biztosra venni az orosz győzelmet Ukrajna ellen

Az ukránok zseniális kurszki húzása fordulópont, mondta az Euronewsnak az Egyesült Államok európai erőinek korábbi főparancsnoka. A Washington Post külpolitikai szakírója szerint messze még a háború vége. Ha a szélsőjobb győz holnap két német tartományban, félre kell verni a harangokat Berlinben, de azon túl is – figyelmeztet a Guardian vezércikke. Szorul a hurok a volt lengyel kormánypárt, Jaroslaw Kaczynski pártja körül, írja a Deutsche Welle. Nemzetközi lapszemle.

hvg360 hvg360



 

"Gondolj bele, milyen érzés, amikor a régi szomszéd benyit a házadba, de fegyverrel a kezében” – riport Csernobilból

Átvészelte a világ legnagyobb atomerőmű-katasztrófáját, az Ukrajna ellen indított orosz offenzíva egyik első célpontja volt, mégis megy tovább az élet Csernobilban. Kik és hogyan laknak itt, mi történik az erőműben és mit lehet enni ebédre? – ezekre voltunk kíváncsiak, amikor autóval nekivágtunk a Kijevből egy Budapest–Balaton távolságra lévő, 130 kilométeres útnak.


Hősök vagy gonosztevők? Szapolyai János, akit csábítóan könnyű gyűlölni
 

Hősök vagy gonosztevők? Szapolyai János, akit csábítóan könnyű gyűlölni

Szűk hetven esztendő alatt kétszer is előfordult a középkori Magyar Királyság történetében, hogy egy semmiből jött és hirtelen naggyá vált família második generációja királyt adott az országnak. Az első Hunyadi Mátyás volt, a második Szapolyai János. Ezen felül is több közös pontot találni a két uralkodó között, ám ezeket mind felülírta az örökségük. Mátyás egy erős királyságot hagyott maga után, amelyik korábban eredményesen dacolt a régió két nagyhatalmával is, János után viszont az országnak csak egy szelete maradt, ami jóformán addig is csak azért lehetett az övé, mert sem a Habsburgoknak, sem az Oszmán Birodalomnak nem volt kellő ereje a tartós megszállásához.







Nehéz ősz Németországban, kemény tél Ukrajnában
 

Nehéz ősz Németországban, kemény tél Ukrajnában

A szélsőjobbot képviselő Alternatíva Németországnak (AfD) szerepelhet a legjobban a hét végi türingiai és szászországi tartományi választáson és ez akkor is aggasztó, ha a pártnak végül nem sikerül szövetségeseket találnia a kormányzáshoz.  Nem csak Németország áll kemény próba előtt, Ukrajnában az eddigi legnehezebb háborús tél jöhet el az orosz légitámadások miatt.



Nemzetközi lapszemle: Az Unió tehetetlen szemlélő a közel-keleti tragédiában
 

Nemzetközi lapszemle: Az Unió tehetetlen szemlélő a közel-keleti tragédiában

A közel-keleti viszály megosztja a tagállamokat, amelyek képtelenek érdemben közvetíteni, írja a Die Presse. Németországban a nácizmus kísért az AfD képében, írja a New York Timesban Peter Kuras író-műfordító. Ukrajna számára felhatalmazást kell adni, hogy használhassa a nagy hatótávolságú rakétákat, írja a Washington Post. Putyin át akarja irányítani országa nemzetközi kereskedelmét Kína és India felé, erről szól az Economist elemzése. A Der Standard szerint ha Trump alulmarad az urnáknál, könnyen a rács mögött találhatja magát. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.

hvg360 hvg360