Van valami eléggé aggasztó a magyar Z generációsok munkavállalási terveiben

5 perc

2024.08.30. 15:30

2024.08.30. 15:34

Magyarországon a legfiatalabb generáció a legmozgékonyabb munkahelyváltásban, nemzetközi átlagban azonban az idősebbek. A magyar Z generáció tagjainak régiós összehasonlításban sem fontos a munka, és döbbenetesen sokan mennének külföldre.

Lusták, nem szeretnek dolgozni, cserébe borzasztó könnyen váltanak munkahelyet, csoda, ha huzamosabb ideig meg tudnak maradni valahol – tartja az elterjedt közhiedelem a legfiatalabb, a Z generációhoz tartozó munkavállalókról. Az állítás utolsó része valójában nem igaz, a fiatalokra (a 18–24 évesekre) nem jellemzőbb a munkahely-váltogatás, mint az idősebbekre – legalábbis az egy generációval idősebbekre, az Y generáció tagjaira (a 25–44 évesekre). Sőt a Randstad frissen publikált nemzetközi kutatása szerint 2023 második felében az Y generáció volt a legaktívabb munkahelyváltó, e korcsoport 22 százaléka váltott. A legfiatalabbakra vonatkozó közhiedelem azért nem teljesen megalapozatlan, a munkahelyváltási szándékot nézve valóban ez a generáció vezet, méghozzá toronymagasan: 35 százalékuk fontolgatta már, hogy lép – a többi nemzedék átlaga 26 százalék.

Ami Magyarországot illeti, a megkérdezett munkavállalók 30 százaléka nyilatkozott úgy, hogy állást váltana, 2023 második felében 14 százalék valóban így is tett – ismerteti a hazai adatokat Baja Sándor, a Randstad Hungary Kft. ügyvezetője. A 18–24 éves korosztály tagjainak 27 százaléka gondolkodott munkahelyváltásban – 18 százalék pedig meg is tette. A 25–44 éves korosztályban az arány 31, illetve 15 százalék, míg a 45–64 évesek között 27, illetve 11 százalék. Vagyis Magyarország ebből a szempontból nem illik a nemzetközi átlagba, itthon a Z generáció tagjai körében volt legmagasabb az állást váltók aránya. Ami alapvetően érthető, nekik jellemzően nincs még önálló lakásuk, nem élnek házasságban, nincs gyerekük, így könnyebben váltanak munkahelyet.