HVG Konferencia
HVG Konferencia
Tetszett a cikk?

A Saab repüléstechnikai üzletágában jelenleg több mint száz agilis csapat dolgozik a Gripen vadászrepülőgép szoftverén, hardverén és testén, amely összességében egy 43 millió dolláros termék, egy gép, ami nemcsak megjelenésében, de összetettségében is döbbenetes. Egy ilyen robusztus projektről azt gondolhatnánk, hogy rengeteg erőforrást emészt fel a számtalan külön szakterületen működő csapat összehangolása és a felmerülő problémák megoldása. Azonban a Saabnál megoldották, hogy a JAS 39 Gripen a világ legköltséghatékonyabb vadászgépe legyen. A hogyanra ebben a cikkben a ShiwaForce segítségével válaszolunk.

Az agilis módszertan skálázása könnyen definiálható: legyen több agilis csapatunk. A titok viszont abban rejlik, hogy miközben emeljük a számukat egyről kettőre, aztán tízre, ötvenre, százra, ki kell terjeszteni az agilis szemléletet a szervezeten belül is. Meg kell tanulni a csapatok csoportjait is kihasználni a nagyszabású projektek kivitelezésénél. Ez az az eszköz, amit a Saab Aeronautics tökéletesített a Gripen gyártása során. De mielőtt belevetjük magunkat a nemzetközi példákba, meg kell ismernünk pontosan miről is szól az agilitás skálázása.

Scale up!

Ma már egyre többen ismerik fel az agilis csapatok erejét és vágnak bele ezek kialakításába. Az első bevált csapat után már akár az egész vállalat transzformációjáról, akár az első és második csoport munkájának összehangolásáról van szó, felmerülhet a kérdés: hogyan tovább?

0. lépésként el kell dönteni, hogy saját megoldást dolgozol ki, vagy már kipróbált, tulajdonképpen a bolt polcain lévő módszertanok közül választod ki a vállalatodnak megfelelőt. Az előbbinek megvannak az előnyei és hátrányai is, hiszen amíg egy teljesen testreszabott, egyedi rendszert építesz, teljes kontrollal, nem lesznek meg azok a kijárt ösvények, amik egyértelmű választ adnának a felmerülő kérdésekre.

The SAFe bet!

A LeSS és a Nexus mellett az egyik legismertebb megoldás a Scaled Agile Framework (SAFe), aminek egyik erőssége, hogy könnyen alkalmazkodik a tradicionális vállalati kultúrához is, így nem kell újragondolni a teljes cégfelépítést.

Mikor a világ egyik legnagyobb szállítmányozó cége, a FedEx szembetalálta magát a pandémia alatt megnövekedett rendelésszámokkal, akkor egyértelmű volt, hogy ez egy olyan váratlan kihívás lesz, ami óriási lehetőséget is kínál. A kérdés csak az volt, hogy ki tudják-e használni? A FedEx innovációért felelős agilis csapatai gőzerővel dolgoztak és SAFe módszerei lehetővé tették, hogy a dolgozóik home office-ba vonulása mellett a kapacitásaikat is növeljék.

A SAFe bizonyított, könnyen skálázható és konfigurálható, függetlenül a szervezet méretétől, iparágától vagy összetettségétől. Világszerte több mint egymillió szakember és 20 000 vállalat bízik a SAFe-ban, ráadásul az hazai vállalatok számára ugyancsak elérhető, hiszen itthon is számos kivitelező partner támogatja az agilis csapatok számának skálázását.

Van még feljebb?

A “legyen több agilis csapatunk” csak egy definíciója az agilitás skálázásának, ami a tipikus nagyvállalati tapasztalatokon alapul, és ami már számos olyan cégnél bevált, mint az Amazon, Bosch, Dell, Facebook, Google, Lego, Microsoft, Netflix, Riot Games vagy még sokan mások mellett a Spotify is. Kiemelendő azonban, hogy bár az eredmények mindegyik fenti példánál kimagaslóak voltak, a transzformáció során ezeknél a vállalatoknál is különböztek a megközelítések, a hatásai és még a definíciók is.

A skálázható agilitás lehetővé teszi, hogy a csapatok hatékonyan dolgozhassanak a bürökrácia mellett. Azonban egy másik megközelítés, az Agile Enterprise hozzájárul ahhoz, hogy az agilis kollégák szimbiózisban, együttműködve oldjanak meg bármilyen felmerülő problémát a sprintek alatt.

Agile Enterprise

Az Agile Enterprise nem szimplán a csapatok összeboronálása, ez a forma kiegyensúlyozott működési modellekre épülő módszer, ami lehetővé teszi a szervezet hatékony és kiszámítható működtetését, és segít a váratlan lehetőségek kiaknázásában. Tulajdonképpen ez az agilis vállalat azon szintje, amit a hagyományos SAFe technikával nem feltétlenül lehet elérni. Ezen a szinten már a vezetés nem szeretné szétválasztani az agilis csapatokat a vállalat többi részétől, és nem is próbálják az agilitást ráerőltetni az összes csapatra.

Egy ilyen vállalat kiépítése számos egyedi tényezőtől függ, és megvannak a buktatói mind a kiépítésének, mind pedig a fenntartásának. A Csináljuk jól az agilitást! - transzformáció káosz nélkül című könyv rengeteg nemzetközi példa segítségével mutatja be az agilitás előnyeit és nehézségeit is. Ha belevágtál az agilitásba, vagy ha már tervezed rugalmasabbá tenni a vállalatot, akkor ez a könyv kitűnő iránymutatást ad ahhoz, hogy hogyan csináld és hogyan ne csináld semmiképp sem  az agilis transzformációt.

Fentebb már megemlítettük az egyik kedvenc történetünket a Csináljuk jól az agilitást! című könyvből, a Saab Aeronautics példája tökéletesen bemutatja, hogyan is néz ki egy olyan vállalat, ahol az agilitás már csapatokon átívelve a mindennapok része.

Az agilis reggel!

A Saabnál reggel 7:30-kor minden frontvonalbeli csapat 15 perces megbeszélést tart az akadályok megjelölésére, amelyek közül néhányat már nem lehet az adott csapaton belül megoldani. Ezután 7:45-kor az egyeztetést igénylő akadályokat a csapatok egy csoportja elé terjesztik, ahol a vezetők vagy a problémák rendezésén vagy továbbküldésén dolgoznak. És így tovább, egészen addig, mire 8:45-re a felsővezetésnek van egy listája a kritikus kérdésekről, amelyeket meg kell oldania ahhoz, hogy az előrehaladás a tervezett ütemben folyhasson.

Ez egy olyan letisztult kép, amire minden vállalatvezető vágyik: minden szint a saját problémáit vagy megoldja, vagy addig áramlik tisztán az információ a szervezeten belül, míg olyanhoz nem jut, aki meg tudja oldani.

Kicsiknek és nagyoknak?

Olyan gyorsan terjedt el az agilis módszertan a Fortune 500-soknak hála, hogy sokakban él még az a feltételezés, hogy az agilitás csak az IT vagy csak a nagyok játékszere. Azonban ez már rég nem igaz, sőt a mai folyamatosan változó piacon, a kis, fejlődésben lévő cégek lételeme az agilis gyorsaság és rugalmasság. Egy cég életében óriási versenyelőnyt jelent, ha a növekedése során is meg tudja tartani azt a belső, operációs sebességet, innovatív potenciált, amivel még a legelején sikerült kitörniük.

Egy nagyvállalatnak azonban már nincs meg az a luxusa, hogy az innovatív és nagy rugalmasságot igénylő folyamatokat az elejéről kezdje és agilisan építse fel, ebben az esetben már csak az átfogó transzformáció adhat választ.

Ha szeretnéd azt is megtudni, hogy valóban neked való-e az agilitás, ha kíváncsi vagy, hogy ha benne leszel, vagy ha már benne vagy, akkor hogyan lehetne jobban csinálni, akkor gyere el hibrid szemináriumunkra! A Csináljuk jól az agilitást - transzformáció káosz nélkül! című könyvet és Magyarország egyik legnagyobb bankjának transzformációs tapasztalatait edzett előadóink segítségével április 26-án össze is foglaljuk és a benned felmerülő szervezetspecifikus kérdésekre is választ adunk.



Az oldalon elhelyezett tartalom a HVG Szemináriumok & Konferenciák közreműködésével jött létre, amelynek előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.