Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A modern ember életmódjának köszönhetően az aranyérbetegség ma már népbetegségnek számít, és minden korosztályt érinthet. A megelőzésért azonban sokat tehetünk: egy személyes történeten keresztül meséljük el, mire érdemes mindenkinek figyelnie.
A 21. századi ember életmódjának számos előnye, ugyanakkor rengeteg hátránya is van. Minden elérhető szinte karnyújtásnyira, de épp ennek a kényelemnek köszönhetően sok kellemetlen, adott esetben súlyos betegségnek is ki vagyunk téve. Annak érdekében, hogy ezeket elkerüljük – legyen szó szív- és érrendszeri problémákról vagy épp az aranyérről – csak néhány alapvető dologra kell odafigyelnünk, amelyek akár a napi rutinunk részévé is válhatnának.
A napról napra elkövetett apró étkezési hibák az évek alatt összeadódnak, és súlyos betegségek kialakulásához vezetnek. Melyek ezek, és hogyan lehet rájuk tudatosabban odafigyelni?
Bár egyáltalán nem csak az idősekre jellemző az aranyér megjelenése, az tény, hogy ebben az életkorban jóval gyakrabban fordul elő. De semmi baj, egy-két pofonegyszerű trükkel valóban igen sokat lehet javítani a helyzeten.
Gondolhatnánk azt is, hogy az aranyér főként a férfiak nyűgje, pedig egyformán érinti mindkét nemet. Sőt, a terhesség idején és a szülés során az aranyér olyan gyakori probléma, hogy az okosabb kismamák ezt a gyermekvárás szükségszerű velejárójaként tekintik, és tudatosan készülnek a tünetek enyhítésére.
A kisgyermekeket, tinédzsereket, fiatal felnőtteket, várandós nőket, középkorúakat és az időseket egyaránt érinthetik az aranyér tünetei. A háttérben meghúzódó okok azonban különbözőek lehetnek.
Az aranyér hiába számít népbetegségnek, mivel kellemetlen és kényelmetlen helyen van, az indokoltnál sokkal kevesebbet beszélünk róla. A várandósság vagy a szülés miatt kialakult aranyérre ez fokozottan igaz. Cikkünkben összeszedtük, mit érdemes tudni az ebben az időszakban kialakult betegségről.
Sokan nem is gondolják, hogy a fürdőterápia milyen remek kiegészítő kezelése lehet az aranyérproblémáknak. Súlyos tünetekkel természetesen otthoni ülőfürdőket alkalmazzunk, de gyógyulás után irány a termálfürdő!
Ritkábban beszélünk róla, és talán elsőre furcsának is tűnhet, de az aranyér kialakulásának akár lelki okai is lehetnek. Ha valaki sokat szorong, idegeskedik, vagy állandóan feszült, bizony ez is meghúzódhat az intim problémák hátterében. A stressz ugyanis nemcsak az érzelmi és mentális egészségünkre, hanem a fizikai állapotunkra is hatással van.
Soha nem szabad legyinteni a menopauzával járó tünetekre, mondván, ezek a korral járnak! Tudatos életvitellel igenis lehet csökkenteni vagy akár meg is szüntetni a panaszokat. A változókori aranyeres problémák épp ilyenek.
A karácsonyról általában senkinek sem az aranyér jut először az eszébe, noha ilyenkor fokozottan érdemes figyelnünk az egészségünkre. A december az ünnepi készülődésről és a rengeteg finomságról szól, ami megterhelheti a szervezetünket, ráadásul annál, aki ülőmunkát végez, és esetleg az ünnepek alatt sem tud pihenni, tovább nőhet az aranyér kockázata. A lényeg a kiegyensúlyozott táplálkozás és a testmozgás.
A várandósság idején a női test extra terhelésnek van kitéve, és ebben az időszakban az aranyérbetegség is gyakrabban előfordulhat. Sokan kellemetlennek érzik, hogy beszéljenek a tüneteikről, pedig egyáltalán nem ciki, és életmódbeli változtatásokkal, illetve természetes készítményekkel enyhülhetnek a panaszok.
Az aranyér az a betegség, amely talán a leginkább rejtőzködik mind közül. Szó szerint fájdalmas az ellentmondás: szinte mindenki megtapasztalja élete során, de szinte senki nem beszél róla.
Szinte biztos, hogy élete során mindenki találkozik a mindennapokban csak szorulásként emlegetett székrekedés kellemetlen „élményével”. Ha rendszeresen megakasztja a napunkat ez a megerőltető esemény, cselekedjünk minél előbb, mielőtt aranyeres panaszokat okozna!
Régóta tartja magát a tévhit, hogy csak az időseknél alakulhat ki székrekedés, pedig ez nem korosztályfüggő probléma, ezért a gyerekeknél is gyakori. A székrekedés mindenkinél aranyeret okozhat. Kevesen tudják azt is, hogy az erre való hajlam öröklődhet, és gyerekeknél a székrekedés pszichés okokra is visszavezethető.
Bár az emberek többsége életében egyszer biztosan találkozik az aranyérrel, egyáltalán nem véletlen, hogy többségünk csak 50 év felett tapasztalja meg a tipikus panaszokat. Összeszedtük ennek evolúciós, illetve életmódbeli okait, illetve még tippeket is adunk a megelőzéshez és a gyógyuláshoz.
Némi kellemetlenség is befurakodhat a babavárás gyönyörű pillanatai közé, ha egy nem várt „vendéget” is hoz magával az áldott állapot. Van azért két jó hír is: nem minden várandósság jár aranyérrel. Ha mégis kialakul, a kismamák többségénél idővel elmúlik. Mindenesetre jobb felkészülni rá, ha tényleg bekövetkezik.
Érzékletes grafikákon mutatjuk be, hogy az aranyér milyen fázisokon megy keresztül, ha nem keressük fel időben a proktológust. Szakember segít értelmezni az ábrákat és tanácsot is ad.
Az ülőmunka és az ezzel az esetek többségében együtt járó, erősen inaktív életmód a 21. századi ember egyik legnagyobb problémája, amely számos betegséghez vezethet. Sajnos sokan már csak akkor kapnak észbe, amikor a sok ülés miatt igénybe vett izmok és ízületek teljesen elgyengülnek vagy éppen eldeformálódnak, ezért eredeti funkciójukat szinte alig képesek ellátni, ezzel pedig tartós fájdalmat és egyéb panaszokat is okozhatnak.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Proktis-M forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre. A cikk előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.