Időskori aranyér: sosem késő megszabadulni a rossz szokásoktól
Bár egyáltalán nem csak az idősekre jellemző az aranyér megjelenése, az tény, hogy ebben az életkorban jóval gyakrabban fordul elő. De semmi baj, egy-két pofonegyszerű trükkel valóban igen sokat lehet javítani a helyzeten.
Fiatalabb korban nagyjából minden huszadik felnőttnél, 50 éves kor felett pedig már a lakosság felénél fordul elő panaszokat okozó aranyeresség. 60 évesen már 60 százalék az aranyér előfordulásának aránya a társadalomban, és az életkorral arányosan tovább nő az esetek száma.
„Nyugdíj előtt sofőr voltam, sokat ültem a kamionban, de szerencsés voltam, mert soha nem szenvedtem aranyeres panaszoktól. Aztán cukorbetegséget diagnosztizáltak nálam, ami felborította a székelési szokásaimat. Az egyik cukorbetegségre kapott tablettától hol hasmenésem, hol székrekedésem volt, és ettől az áldatlan állapottól aranyerem lett. Először megijedtem, főleg amíg nem nyugtattak meg, hogy az idegentestérzés és a kisebb vérzések nem komoly betegség tünetei. Azóta tudatosan figyelek arra, hogyan kell kordában tartani a tüneteimet” – meséli a 74 éves Gábor.
Időskorban az egész szervezetre jellemzőek az úgynevezett atrófiás folyamatok. Ez azt jelenti, hogy az izmok és a kötőszövetek veszítenek hidratáltságukból és rugalmasságukból, magyarán sorvadásnak indulnak (még ha ez így elég drasztikusan is hangzik). A kötőszövetek gyengülése mellett a szervezet működése is alacsonyabb fokozatba kapcsol, az anyagcsere már nem pörög, ez pedig kihat a folyadékháztartásra és az emésztésre is, és gyakoribb székrekedést okozhat. És ha ehhez még olyan kéretlen betegség is beköszön, mint Gábor cukorbetegsége, az aranyér szinte borítékolható.
A korral járó fizikai változások az érrendszeren is nyomokat hagynak, hiszen az erek falában is van kötőszövet. A lazuló szövetek miatt a végbélnyílás körüli, párnaszerű vénás fonat kitágulhat, az erek fala megnyúlhat, és akár meg is duzzadhat vagy begyulladhat – akárcsak a lábakon létrejövő visszeresség esetében.
Van, aki genetikailag eleve hajlamosabb az örökletes kötőszöveti gyengeségre, esetleg nehéz fizikai munkát végzett, vagy egészségtelen életmódot folytatott, esetleg szülés során volt az aranyérrel való első találkozása, még jóval az időskora előtt. A szerencsések csak korosabban tapasztalják meg a kellemetlen panaszokkal járó állapotot.
Mint más betegségeknek, úgy ennek is vannak stádiumai. Az első stádiumban az aranyér még fájdalommentes, csomók még nem tapinthatóak, legfeljebb orvosi vizsgálattal. A második stádiumban már megjelennek a csomók székeléskor, vérezhetnek is, de a végbélnyíláson belül maradnak. A harmadik stádiumban kikerülnek a végbélnyíláson kívülre, maguktól nem kerülnek a helyükre, de kézzel még vissza lehet őket tenni, a negyedik stádiumban már kézzel sem tehetők a helyükre. A harmadik és negyedik stádiumban már orvosi beavatkozás szükséges.
Hogyan lehet az idő múlását megállítani
Az időskori testsúlynövekedés oka lehet például az aktivitáshiány, amely eredhet a nehezített, esetleg beszűkült aktivitásból, vagy mert a test energiaigénye egyre csökken. Ehhez társuló krónikus betegségek könnyen túlsúlyhoz, elhízáshoz vezethetnek.
Az időskori székrekedés is több forrásból eredhet. Gyakori például, hogy az idős emberek étvágya és szomjúságérzete csökken, így kevesebbet, egyoldalúbban és rendszertelenebbül táplálkoznak, a hiányzó szomjúságérzet miatt pedig kevesebb folyadékot isznak. A bélmozgás serkentéséhez szükség van bizonyos mennyiségű táplálékra és fizikai aktivitásra, ezért a csökkent táplálék- és folyadékbevitel – inaktivitással karöltve – jelentősen fokozza a székrekedés kockázatát.
A rendszeresen szedett gyógyszerek mellékhatásai ugyancsak hozzájárulhatnak a székrekedés kialakulásához, beleértve például a vízhajtókat, antikolinerg szereket, fájdalomcsillapítókat, egyes kalcium- és vaspótló táplálékkiegészítőket. A pajzsmirigy csökkent működésétől a Parkinson-kóron át a cukorbetegségig számos kórkép következményeként megjelenhet a székrekedés, emellett az izomerő csökkenése szintén nehezítheti a normál székletürítést.
De az időskori aranyeres panaszok aktív életmóddal, bőséges folyadékfogyasztással és rostdús táplálkozással enyhíthetők, illetve megelőzhetők.
Csak akaraterő kell hozzá
„Sikerült az orvosomnak a vércukromat végre beállítani, biztos ez is számít abban, hogy jobban vagyok. De közben változtattam pár dolgon. Soha nem gondoltam volna, de ma már teljes kiőrlésű kenyeret, több zöldséget és gyümölcsöt eszem. Mivel a víz elég unalmas ízű, inkább iszom ízesített gyógyteákat, mert ebből többet tudok fogyasztani. Egy országjáró nyugdíjascsoporttal pedig rengeteget kirándulok, amivel a mozgást is kipipálom” – mondja Gábor, aki felesége elvesztése után legalább most társaságot is kapott.
A nyugdíjas sofőr dióhéjban összefoglalta, mitől enyhültek az aranyeres panaszai. Íme a jótanácsok, amelyeket soha nem késő betartani:
- Rostdús és magas víztartalmú táplálkozás: teljes kiőrlésű gabonából készült pékáruk, zabkása, levesek, főzelékek, olajos magvak, emésztést elősegítő élelmiszerek, mint joghurt, kefir, savanyú káposzta, szilva, barack, dinnye.
- Bőséges folyadék: időskorban naponta 1,5-2 litert legalább meg kell inni, legyen az víz, tea, például kombucha tea, vagy vízzel hígított zöldség- és gyümölcslevek.
- Fizikai aktivitás: ennek mennyiségét mindenkinek a saját állapotához mérten kell meghatároznia. Aki jó karban van, járjon úszni, sétálni, túrázni, tornázni. Aki csak arra képes, hogy otthonában kisebb gyógytorna gyakorlatokat végezzen, tegye azt, de rendszeresen. Az intimtornához pedig még fel sem kel kelni.
- Jó higiéné: csak akkor menjünk vécére, ha székelési ingert érzünk. Az se jó, ha az ingert elnyomjuk, és halogatjuk. Mindkét eset vezethet felesleges erőlködéshez. Sokaknál jó eredményt hozhat, ha kis sámlit tesznek a lábuk alá, így biztosítva azt az egészséges görbületet, amelyről az evolúció során leszoktunk. Így sokkal könnyebb a székelés. A végbelet nem szabad erősen dörzsölni, érdemes nedves vécépapírt használni vagy bidét, mert így minden alkalommal meleg vízzel tisztára lehet mosni a végbélnyílás környékét.
- Rossz szokások elhagyása: sokan hozzászoktak, hogy sokáig ülnek a vécén, de kevés ennél károsabb dolog létezik, ami a végbelet érheti. Ha aranyeres panaszok lépnek fel, akkor meg kell tanulni hamar befejezni a „nagydolgot”.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Proktis-M forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre. A cikk előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.