Proktis-M
Proktis-M
Tetszett a cikk?

Régóta tartja magát a tévhit, hogy csak az időseknél alakulhat ki székrekedés, pedig ez nem korosztályfüggő probléma, ezért a gyerekeknél is gyakori. A székrekedés mindenkinél aranyeret okozhat. Kevesen tudják azt is, hogy az erre való hajlam öröklődhet, és gyerekeknél a székrekedés pszichés okokra is visszavezethető.

A krónikus székrekedés immár népbetegségnek számít, egyes statisztikák szerint a nők 35 százaléka, míg a férfiak 10 százaléka hajlamos a szorulásra. Fiatalok és gyerekek is érintettek lehetnek benne. Köztudott, hogy a stressz hasmenést okozhat, a szorulás hátteréről viszont kevesebb szó esik. Például az erre való hajlamot is örökölhetjük, mind fizikális, mind pszichés téren. Azaz a felmenőinktől egyaránt „kaphatunk” renyhe emésztést vagy lassú anyagcserét, illetve a székrekedés oka lehet az is, hogy családilag hajlamunk van a szorongásra.

Mikor beszélünk székrekedésről? Az egyes személyek anyagcseréje és bioritmusa eltérő lehet. A legtöbb ember naponta végzi el a nagydolgát a toaletten, de van, akinél két-három nap, másoknál négy-öt nap után jelenthető ki, hogy székrekedése van. Ez sokszor olyan kellemetlen tünetekkel is járhat, mint haspuffadás, étvágytalanság, hasfájás és szinte állandó székelési inger.

Amikor fizikai okai vannak

Mivel a székrekedés bizonyos szinten hajlam kérdése, ezért aki tudja magáról, hogy hajlamos rá, annak érdemes kiemelt figyelmet fordítania a megelőzésre. Rengeteget lehet tenni ugyanis házilag a szorulás ellen! Például magas rosttartalmú ételeket (zabpehely, teljes kiőrlésű pékáruk) érdemes fogyasztani, illetve zöldségeket-gyümölcsöket (savanyú káposzta, szilva, füge), amelyek serkentik a bélműködést.

A rendszeres és megfelelő mennyiségű folyadékbevitel ugyancsak kulcsfontosságú, hiszen a székrekedés kialakulásának kedvez az is, ha nem fogyasztunk kellő mennyiségű folyadékot. Fontos azonban, hogy ez a folyadék ne cukros üdítő legyen, hanem tiszta víz vagy emésztést javító citromos víz, esetleg gyógytea. Igen hatásos az édeskömény, a kamilla, a rebarbaragyökér, a kutyabengekéreg, a spárga, az ezerjófű szára, a kerti kakukkfű, az egyiptomi útifű vagy a bolhamag. Egyeseknél a kávé, a kakaó vagy a 100 százalékos narancslé is hajtó hatású. És régi, de bevált módszer alkalomszerűen egy-két kiskanál ricinusolaj is.

A rendszeres mozgás is igen hatékony, hiszen a belek renyheségét, vagy a lelassult anyagcserét jól lehet ellensúlyozni akár futással, úszással, gyaloglással vagy bármilyen egyéb sporttal.

Amikor a psziché jelez

Ha nem múlik az állapot, és minden igyekezet ellenére állandósulni látszik, valamint orvosi kivizsgálással sem mutattak ki mögöttes okot vagy komoly betegséget, akkor érdemes azt is megvizsgálni, lehet-e pszichés oka a székrekedésnek.

Ehhez azonban kicsit fel kell venni a spiritualitás szemüvegét, hiszen szakértők szerint mind a székletnek, mind a visszatartásnak számos szimbolikus értelmezése van. Egyebek között a teljesítményé is, gondoljunk csak a kisgyermekek első bili-teljesítményére, aminek a szülők úgy örülnek.

Amennyiben egy gyermek gyakran küzd székrekedéssel, az arra utalhat, hogy szorong, elfojtja az indulatait, magában tartja a feszültséget. Ennek oka lehet az anyától való elválás, kistestvér születése, szociális szorongás az óvodában vagy az iskolában, illetve egyéb traumatikus események.

A szorongásra való hajlam nem csak öröklődhet. Van, amikor a gyermek utánozza a szülő hozzáállását, problémamegoldását. A feszült és aggódó szülő gyermeke is szorongóvá válhat, ami kihathat a normális székletürítésre.

Felnőtteknél a székrekedés lehet valamihez vagy valakihez való túlzott ragaszkodás, ami az elengedési képtelenség jele is, valamint fontos, de konfliktusos kapcsolat is okozhatja a görcsösséget. A stresszes életmód vagy a folyamatos megfelelési kényszer valaki vagy valami felé is kialakíthatja ezt a tünetet. Nőknél sokszor a család terhe is okozhatja, ha mindenkire szánnak időt, csak magukra nem.

Időskorban leginkább az anyagiaktól való félelem dominálhat, hogy elszegényedhetnek, vagy az öregedéssel járó kiszolgáltatottságtól való tartós félelemtől alakulhat ki székrekedés.

A házi praktikákon túl a makacs székrekedés kezelésében a relaxáció, az autogén tréning is segíthet. A tudatos lazítással önmagunk elengedésén túl a vegetatív idegrendszert is karban lehet tartani, aminek folyományaként a vastagbél izmai is ellazulnak. Ha viszont mégsem sikerül a hátunk mögött hagyni a székrekedést, az előbb-utóbb aranyérhez vezethet, amely a szervezet még erőteljesebb fizikai tünete, és amit mielőbb meg kell oldani.

 



Az oldalon elhelyezett tartalom a Proktis-M forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre. A cikk előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.