Proxelan
Proxelan
Tetszett a cikk?

A krónikus kismedencei fájdalom szindróma – vagy ahogyan a nemzetközi szakirodalom említi: CPPS –, az egyik legnehezebben gyógyítható betegség, amely akár hat hónapon túl is fennállhat, és amely a 25 év feletti férfiak körülbelül 20 százalékát érinti. A számadatok azonban nem pontosak, ugyanis a betegek egy része nem fordul szakemberhez a tüneteivel, mivel sok esetben szégyelli azokat.

A CPPS kialakulásának pontos oka nem ismert, azonban az esetek nagyobb részében az elhanyagolt prosztatagyulladásra vezethető vissza, míg másoknál az orvosok a stresszt jelölik meg a szindróma okozójaként. Bár kialakulásának pontos mechanizmusát és a kiváltó okát ma is kutatják a szakemberek, a tapasztalatok azt mutatják, hogy a CPPS-sel diagnosztizáltak egy része a központi idegrendszer különböző zavaraitól szenved.

A krónikus kismedencei fájdalom szindróma hat hónapnál hosszabb ideje fennálló panaszokkal jár, és általában a prosztata környezetében, vagy ahhoz közel okoz csillapíthatatlan fájdalmat. A fájdalom és a CPPS miatt bekövetkező zavarok olyan kellemetlenek is lehetnek, hogy a beteg elszigeteli magát a külvilágtól, a társas kapcsolatoktól, betegsége tünetei szégyent, haragot váltanak ki belőle. Jelentősen rontják az életminőséget a szexuális zavarok, amelyek depressziót okozhatnak. Legsúlyosabb esetben akár öngyilkossági gondolatok is megjelenhetnek.

Bármire vezethető is vissza a krónikus kismedencei fájdalom szindróma, a tünetek skálája széles és összetett, ezért a beteg gyakran több területet érintő, változó intenzitású fájdalommal találkozik egyszerre. Megjelenhetnek:

  • vizeletürítési gondok: gyakori és fájdalmas, valamint nehéz vizelés, vizeletcsepegés,
  • intimtestrészek fájdalmai: égő érzés, tompa nyomás a hastájékon, a comb belső részén, az ágyékon és a fenék különböző részein, esetleg fájdalomérzet a herékben vagy a herezacskóban, ritkán a péniszben, illetve a végbél környékén,
  • bélműködési zavarok: felfúvódásérzet, székrekedés, székletürítéssel járó fájdalmak,
  • szexuális problémák: diszfunkció a szexuális életben, libidócsökkenés, potenciagondok, fájdalmas ejakuláció, kellemetlen szexuális együttlét.

A CPPS gyógyítása a beteg és a szakemberek részéről is kellő körültekintést és türelmet igényel, mert a kezelés akár évekig is elhúzódhat.

Az antibiotikumkúra, mint egyetlen terápiás módszer általában nem elég. Személyre szabott és többrétű kezeléssel érhető csak el a gyógyulás. A betegség gyógyítására adott szereknek, alternatív gyógyászati eszközöknek és a holisztikus támogatásnak mindig az adott pácienshez kell alkalmazkodnia, ha pedig a tapasztalatok alapján egy-egy kezeléstípus hatástalannak bizonyul, újabb módszerekkel kell próbálkozni.

Egyetlen orvos nem elég

Jellemzően a betegek először urológushoz fordulnak. A betegség visszaszorításához általában nem egyetlen szakember segítségére, hanem egy orvosszakmai stáb közös munkájára van szükség. Ezt felismerve alakult itthon a jelenleg egyedülinek számító SOTE CPPS munkacsoport, ahol urológus, neurológus, nőgyógyász, sebész-proktológus, radiológus, aneszteziológus, pszichológus és fizioterapeuta vizsgálja és értékeli a leleteket és állítja fel a diagnózist. Így elkerülhető több tucatnyi, különálló vizit, a szakemberek pedig az egyeztetések után könnyebben diagnosztizálják a betegséget, és kezdhetik a kezelést.

Alternatív terápiák, amelyek már bizonyítottak

Különféle alternatív módszerekkel, életmódváltással gyógyulhatnak a páciensek az esetleges antibiotikumos kezelés mellett:

  • Mediterrán diéta

Mivel a CPPS esetében a probléma sok esetben a prosztatán kívül keresendő, a szakemberek szerint a bél egészsége és a prosztatagyulladás szorosan összefügg. Ezért egyre többször ajánlják a pácienseknek a mediterrán diétát, mint kiegészítő módszert. Bizonyos élelmiszerek ételallergiát és gyulladást válthatnak ki, a mediterrán étrend pedig segíthet ezen gyulladások megszüntetésében.

  • Aktív életmód

A hosszú ideig tartó ülés kiválthatja a krónikus kismedencei fájdalom szindrómát, ha pedig már megjelentek a tünetek, fokozhatja a fájdalmat. Ezért a CPPS-t „sofőrbetegségnek” is nevezik. Hogy megelőzhető legyen a baj, érdemes minden ülőtevékenységet mellőzni, így azokat a sportokat is, ahol nyomás érheti a medencét, vagyis a motorozás, biciklizés is kerülendő. Más sportok, valamint az aktív életmód azonban jótékonyan hatnak a tünetekre.

  • Relaxációs technika

Az egészségügyi szakemberek biztosak benne, hogy a betegség hátterében nagy súllyal jelenik meg az érzelmi, pszichológiai tényező. A szorongás és a stressz leküzdésére ezért egyre többször ajánlják a mindfulness meditációt, amelynek kimagasló eredményei vannak a CPPS kezelésében.

  • Intim testrészek melegen tartása

A krónikus kismedencei fájdalom szindróma tüneteit a hőmérséklet is befolyásolja: a hideg jelentősen súlyosbítja a tüneteket, míg a meleg enyhíti azokat. Ezért a fájdalmak átmeneti csillapítására egy meleg fürdő is hasznos lehet.

Hirdetés

OTT ENYHÍTI A TÜNETEKET, AHOL A PROBLÉMA VAN

A Proxelan végbélkúp hialuronsav és gyógynövények kombinációja a prosztatagyulladás okozta panaszok enyhítésére.

www.proxelan.hu/

Proxelan Vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz


Az oldalon elhelyezett tartalom a Proxelan forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.