
Beremeg, életlen, túl sötét? – Mutatjuk, mit állítsunk be az éjszakai fényképezéshez
A rossz fényviszonyok közötti fényképezés néhány évvel ezelőtt a professzionális fényképezőknek is kihívást jelentett. 2022-ben viszont bármikor a zsebünkben hordhatunk egy 108 megapixeles kamerát, mellyel garantáltan maradandó élmény lesz az éjszakánk is, ráadásul még egy telefonunk is van mellé. A “kamerás mobilok” elképesztő fejlődési ívet jártak be az elmúlt 20 évben, ám ami a legnagyobb kihívást jelenti a gyártóknak, és ahol a leginkább nehéz újat és jobbat mutatni, az az éjszakai fényviszonyok közötti helytállás. Cikkünkben Draskovics Ádám fotográfussal mutatjuk be az éjszakai fényképezés és videózás trükkjeit egy Samsung Galaxy S22 Ultra segítségével.
Hogyan válasszunk témát éjszaka?
Mielőtt kezünkbe vennénk a telefont, érdemes körülnézni és észrevenni, hogy a város teljesen más arcát mutatja éjjel, mint ahogy azt nappal megszoktuk. A más irányokból érkező, más színű fények, erős árnyékok teljesen más megvilágításba tudnak helyezni egy-egy teret vagy tárgyat. Érdemes tehát eldobni a nappali beidegződéseket, és más szemmel nekiállni a fényképezésnek.
Éjszaka a fényforrások limitált száma miatt még inkább igaz a mondás: abból főzzünk, ami van. Igyekezzünk feltérképezni a lehetőségeinket, és a lehető legjobban kihasználni a helyszín adottságait. Amennyiben embert szeretnénk fényképezni, minél közelebb állítjuk a “modellünket” a fényforráshoz, annál inkább le tudjuk választani a sötétebb háttérről, ezzel mélységet és “dimenziót” adva a térnek. A dolgot meg is fordíthatjuk, és használhatjuk az árnyékokat is, ezzel teljesen más atmoszférát kreálva. A Samsung Galaxy S22 Ultra éjszakai módjában nem fogunk csalódni. Amennyiben embert fényképezünk, érdemes az éjszakai módban is működő portré módot választani, így még inkább el tudjuk mosni a hátteret.

A beépített 0,6x ultraszéles látószögű kamerával megragadhatjuk az építészet csodáit a maguk teljességében, ha pedig az épületrészletek szerelmesei vagyunk, a két zoom optika (3x, 10x) bármit elérhető közelségbe hoz. Az ilyen jellegű képek elkészítésénél jöhet igazán jól az S22 Ultra továbbfejlesztett képstabilizátora és éjszakai módja, melyek segítségével állvány és egyéb stabilizáló eszközök nélkül, a telefont akár egy kézzel fogva is bemozdulások nélküli, éles, részletgazdag képeket készíthetünk, mivel a telefon a háttérben több elkészült képből rakja nekünk össze a lehető legjobb összhatást.
Érdekes téma lehet még az éjszakában megjelenő mozgó fények (például autók) megjelenítése a képeken. Így olyan effekthatású fotókat hozhatunk létre, amire nappal nem lennénk képesek. Ehhez csak egy dolgunk van: használjuk a kamera “pro” módját, állítsuk be a záridőt hosszúra (1/5-1/20 között). A Galaxy S22 Ultra beépített stabilizátorának köszönhetően akár ilyen hosszú záridőt is remegésmentesen meg tudunk kézből fogni, de ha igazán kísérletezni szeretnénk, egy telefonokkal kompatibilis kis állvány nem árthat.

A csillagászat szerelmeseit sem hagyja cserben a Samsung: a Galaxy S22 Ultrával kiváló képeket készíthetünk a Holdról. Ehhez mindössze a 10x zoom objektívet kell használnunk, 30x digitális zoommal (Space zoom, ultranyagítás), és máris gyönyörködhetünk a kézből, telefonnal készített asztrofotónkban.

Éjszakai videózás
A Galaxy S22 Ultra szinte hihetetlen, 8K felbontású videók készítésére képes. Emellett számos alacsonyabb felbontásban (4K, fullHD) is rögzíthetünk, ekkor pedig kihasználhatjuk a magasabb másodpercenkénti képszámot (fps), melynek segítségével akár a manapság igen divatos szuperlassításokat is elkészíthetjük.
Videófelvétel készítésekor is érdemes a “profi videó” módot használnunk a kamera alkalmazásban a lehető legjobb eredmény elérése érdekében. Itt tudjuk állítani a felbontást, képarányt, másodpercenként képkocka számot (fps), valamint az összes képalkotást befolyásoló tényezőt, mint a záridőt, érzékenységet (iso), fókuszállást (akár manuálisan is), fehéregyensúlyt, valamint a mikrofon érzékenységét és zajszűrését – ami szintén igen fontos és hiánypótló beállítási lehetőség.
Éjszakai felvételekhez érdemes a telefon fő kamerájaként funkcionáló 1x optikás kamerát használni, mivel ennek a legnagyobb a felbontása, a szenzormérete, a fényereje (F1.8, míg a 0.6x kamera fényereje F2,2, a 3x F2.4, a 10x pedig F4,9), és az optikában lévő stabilizátor is ebben a leginkább fejlett.
Ahogy a fényképezésnél, a videófelvételek készítésénél is a gondolkodás, a helyszín adottságainak felmérése és tudatos használata a legfontosabb a végeredmény szempontjából. Ez az éjszakai felvételek készítésénél halmozottan igaz, hiszen meg kell küzdenünk a mostoha fényviszonyokkal, így még inkább ügyeljünk arra, hogy jól használjuk a meglévő fényforrásokat, vagy kreáljunk mesterséges fényeket a telefon LED vakuja segítségével.
A Samsung Galaxy S22 Ultra tökéletesen ötvözi azt, amit elvárunk egy telefontól és egy kamerától. Négylencsés rendszerével szinte nincs olyan téma, amit ne tudnánk a lehető legjobban megörökíteni, legyen szó makrofotóról, vagy épp a Hold fényképezéséről, az éjszaka közepén. A Samsung két elismert művész vezetésével, Szombat Éva fotóművésszel és Pálfi György filmrendezővel, illetve az általuk mentorált hazai filmesekkel és fotósokkal összefogva egy rendkívül izgalmas projektben vett részt. A Galaxy S22 Ultra segítségével a nyári időszámításra való átállásban örökítették meg az eltűnő órát egy egészen sajátos világot létrehozva, illetve megmutatva. Az Samsung új készülékének rátermettségét egy másik összefogás is rendkívül jól demonstrálja. A TikTok sztár utcaművész, Fat Cap Sprays munkáit lényegében még hozzáférhetőbbé tette a Galaxy S22 Ultra, az éjszakai felvételeken most már tökéletesen látszik a graffitik megalkotásának folyamata is. |
Technikai tippek-trükkök
A Galaxy S22 Ultra valóban számos igényt kielégít, miközben a kamera funkció kezelése gyerekjáték. Azonban, ha valaki szeretné jobban a kezében tartani az irányítást, és kihasználni a telefonban rejlő összes tudást, a fényképező és a kamera üzemmódot is, ahogy említettük, érdemes “pro” módban használni. Ebben az esetben valóban minden tényezőt mi állíthatunk, a kép olyan lesz, amilyennek megálmodtuk. Ha úgy érezzük, hogy a pro módot is kívülről fújjuk, és a lelkesedésünk továbbra is töretlen, letölthetjük az ingyenes Expert RAW applikációt, amivel raw (.dng kiterjesztésű) képeket készíthetünk. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az applikációval készített képeket utána a kompatibilis szerkesztő szoftverekkel sokkal tágabb határokon belül módosíthatjuk, hiszen a raw fájlok jelentősen több adatot rögzítenek a .jpg tömörítésű képeknél, így jobban tűrik az utólagos módosításokat. A Galaxy S22 Ultra videós képességeiből is ki tudunk facsarni egy kis pluszt a szintén ingyenesen letölthető Motion Cam alkalmazzásal, mellyel raw formátumban rögzíthetünk videókat is (ez a csúcs kézi kamerák között is igen ritka tudás). Így a videókat is extrémebb keretek között módosíthatjuk utólag, bár ez némi felkészültséget, és persze hatalmas háttértároló kapacitást igényel, ugyanis a raw formátumú videók óriási méretűek.
Amennyiben minden körülmény között remegés-, bemozdulásmentes képeket szeretnénk készíteni, először érdemes megérteni a különböző gyújtótávolságok és a bemozdulás közti összefüggést. Egy objektív látószöge minél nagyobb (esetünkben ez a 0,6x ultraszéles objektív) annál könnyebben tudjuk “kitartani” a fényképezőt egy hosszabb expozíció közben is. A szűkebb látószögű, azaz nagyobb gyújtótávolságú objektíveknél (3x, 10x zoom) minél jobban “zoomolunk” annál nehezebb lesz remegésmentes képet készíteni. Nappali fényviszonyok között az esetek többségében nincs szükségünk képstabilizátorra, ám éjszaka nagyon jól jön, mondhatni a telefonos éjszakai fényképezésnek ez az egyik alapja. Ajánlott – állványon való használat kivételével – minden esetben bekapcsolva tartani a képstabilizátort a kívánt eredmény eléréséhez.
Telefonon kívüli képstabilizálás: ha szeretnénk kreatív képeket készíteni, és a telefon adta képstabilizálási lehetőségeket kimerítettük, érdemes lehet egy telefonok fogadására alkalmas állvány vagy fej beszerzése, mellyel egészen biztosan remegésmentes extrém hosszú záridős bemozdulásos képeket készíthetünk, de akár az önkioldó funkció vagy az S-pen segítségével magunk is szerepelhetünk a képeken. A Galaxy S22 Ultra videó funkcióban is tökéletesen stabil éjszakai felvételeket készít, de számtalan gyártó kínál telefonokhoz alkalmas gimbal kamerastabilizálókat, amikkel akár filmeket imitáló kameramozgásokat produkálhatunk.
A Samsung Galaxy S22 Ultra kiváló társ az éjszakai fényképezésben. Az igazán jó felvételek készítéséhez azonban meg kell ismernünk a készülékünkben rejlő összes képességet, és tudnunk kell használni azokat koncepciózusan. Mint mindennek, ennek is a gyakorlás a kulcsa. Ne féljünk előkapni a telefonunkat bármilyen élethelyzetben, és fényképezni, majd rájönni a saját hibáinkra, és tanulni ezekből, hiszen ettől válunk képről-képre magabiztosabbá.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Samsung megbízásából a HVG BrandLab közreműködésével jött létre. A tartalom előállításában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.