Nincs esély a hibázásra: raktározás és tárolás a biztonság jegyében
A veszélyes anyagok és készítmények mindenhol velünk vannak. Egy átlagos háztartásban is számos olyan szer fordul elő, amelyeknek nem csupán a használata, hanem a tárolása is nagy gondosságot igényel. Nagy mennyiségek esetén mindez fokozottan igaz, nem véletlenül vonatkoznak szigorú előírások a veszélyes áruk raktározására és kezelésére. Ezek betartása azonban óriási felelősség.
Hétköznapi háztartásunkban is rengeteg olyan anyaggal vagyunk körülvéve, amelyeket fontos megfelelő körülmények között tárolnunk. Legyen szó gyakran használt vegyszerekről, tisztítószerekről, penészgátlókról, vagy például egy lakásfelújítás során alkalmazott ragasztóról, festékről, oldószeres kötőanyagokról. Fontos, hogy az egyes anyagokra vonatkozó technológiai előírásokat betartsuk.
Az óvintézkedések fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. Otthoni környezetben saját magunknak is könnyen okozhatunk sérülést, ipari léptékben pedig ennél is jóval magasabb a tét. A távolabbi, és sajnos a közelmúltban is találunk példát arra, hogy milyen óriási károkat okozhat a mulasztás, valamint a precizitás és a professzionalitás hiánya.
Hogy lássuk, milyen hatalmas jelentősége van a megfelelő raktározásnak, összegyűjtöttünk néhány esetet, amikor rendkívül súlyos következményekkel járt a gondatlanság – holott megelőzhető lett volna a baj, ha a tárolásra vonatkozó protokollra nagyobb hangsúly helyeződik.
Az egyik legsúlyosabb eset 1976. július 10-én az észak-olaszországi kisváros, Meda mellett történt. A Hoffmann La Roche Givaudan vegyi gyártelepén emberi mulasztás miatt bekövetkezett robbanás hatására jelentős mennyiségű dioxin jutott a levegőbe. Az igen lobbanékony vegyület néhány mikrogrammnyi mennyiségben is halálos mérgezést okoz. A káros hatások legsúlyosabban Sevesót érték, ezért a baleset ezen kisváros nevével került be az ipari katasztrófák történetébe. A szennyezést egy növényvédőszer előállítására használt kis méretű autokláv túlmelegedésének mellékreakciója okozta. A gyártó cég csak a baleset után 6 nappal értesítette a hatóságokat, ráadásul már ismerték ugyan a pontos vizsgálati eredményeket, de a nyilvánosság elől eltitkolták a valós adatokat. A baleset elhúzódó szakértői vizsgálata után már nagyon kevés esély maradt a káros hatások elhárítására. Az eset komoly egészségügyi következménnyel járt, 37 ezer embert érintett, továbbá a térség állat- és növényvilágában is súlyos károkat okozott.
A kárelhárítás és a mentés elképesztő költségű volt, mert a város házait lerombolták, a szennyezett füvet és a fákat is el kellett távolítani. A legveszélyeztetettebb területeken a talaj felszíni rétegét is le kellett termelni, amit veszélyeshulladék-lerakóba temettek el. A közvetlen anyagi kárt 27, a terület teljes talajjavításának költségét 121 milliárd lírára (60 millió euró) becsülték.
A katasztrófa nyomán az Európai Unió kidolgozta és elfogadta a Seveso I., majd a Seveso II., később pedig a Seveso III. irányelvet. Ezek alapvető célja a veszélyes anyagokkal összefüggő súlyos balesetek megelőzése, azok következményeinek csökkentése és a magas fokú védelem biztosítása. Magyarországon a szabályozás 2002 óta van érvényben, az irányelv legutóbbi változata pedig 2012. augusztus 13. óta hatályos. Az uniós országoknak 2015. június 1-től kell alkalmazniuk az új szabályokat.
Sajnos az ipari katasztrófák ma is velünk vannak: 2020. augusztus 4-én este, helyi idő szerint 18:08-kor egy extrém erős robbanás történt a libanoni főváros, Bejrút kikötőjében. Az esetben – melyet heves tűz előzött meg – 200 ember meghalt, 80 eltűnt, és 6 ezer ember megsebesült. Szakértők szerint a robbanássorozat mintegy 300 ezer ember otthonát semmisítette meg. A detonációkor legalább 2750 tonna ammónium-nitrát robbant fel, melynek robbanóereje 1,1 kilotonna TNT robbanószer erejével egyezik meg. A robbanásra az elhagyott MV Rhosus hajóról lefoglalt, és egy raktárépületben 6 évig megfelelő biztonsági felügyelet nélkül hagyott, alapvetően műtrágyagyártáshoz használt anyag miatt került sor. Amennyiben szabályosan tárolják a vegyületet, elkerülhető lett volna a szörnyű baleset.
A hasonló katasztrófák és ipari balesetek megelőzése miatt rendkívül fontos a veszélyes anyagok megfelelő raktározása és szállítása.
Hogyan tehető biztonságossá egy olyan raktár Magyarországon, amelyben mérgező, maró, környezetre veszélyes, oxidatív és fokozottan tűzveszélyes termékeket is tárolnak?
A Raben Trans European Hungary Kft. Operations Excellence vezetője, Holdingerné Dulai Andrea, valamint üzemeltetési vezetője, Nagy András beszélt a cég dunaharaszti raktáráról.
Milyen technológiai megoldásokat alkalmaznak Dunaharasztiban a raktárban a veszélyes anyagok és készítmények tárolására?
Holdingerné Dulai Andrea: Ezeket az anyagokat a Dunaharaszti észak-keleti részén található Jedlik Ányos utcai telephelyen raktározzuk. Itt többek között aeroszolokat, maró, irritatív termékeket, valamint égést tápláló, környezetre veszélyes, mérgező vegyi anyagokat tárolunk. Emiatt majdnem minden olyan feltételnek megfelelünk, amelynek egy vegyi üzem is, a különbség a tárolt kategóriákban és azok mennyiségében van.
Nagy András: Mindig a legkisebb kockázatra kell törekednünk. Az első lépés, hogy szakosítottan és szeparáltan tároljuk a különböző termékkategóriákat, és ezt már az épület tervezésének fázisában is figyelembe vettük, és a védelmi rendszereket és berendezéseket is ezek mentén alakítottuk ki. Alapvetően vízalapú oltóberendezésekkel, gyors reagálású mennyezeti, könnyűhabos és polcközi sprinklerrendszerekkel biztosítjuk a raktáregységek tűzvédelmét. A könnyűhabos oltórendszer lényege, hogy 3–6 perc alatt megtelíti a csarnokot, ezzel kiszorítva az oxigént. Egy 800–1000 kilogramm tömegű raklapon tárolt gyúlékony folyadék tüze rendkívül gyors terjedésre képes, így a továbbterjedését a lehető legrövidebb időn belül meg kell akadályozni. További műszaki megoldásokat is alkalmazunk az esetleges vészhelyzetek kezelésére, valamint egymástól a lehető legjobban elkülönítve tároljuk a különböző veszélyes anyagokat.
Milyen munkaszervezést, képzést, tárolási rendszert igényel a felsoroltak lehető legbiztonságosabb raktározása?
HDA: A biztonságos tárolás alapfeltétele a tudás, az ismeret, hogy mivel dolgozunk, hogy mire kell felkészülnünk. Ezért az ügyfeleket mindig arra kérjük, hogy osszanak meg velünk minden információt, ami segítheti a káresetek megelőzését és az ellenük való védekezést. Minden esetben bekérjük a biztonsági adatlapot, és az alapján határozzuk meg, hogy a raktáron belül melyik területen helyezzük el a terméket. Az állványrendszer paraméterei lehetővé teszik mindezt, mert a kémiai biztonság mellett a tárolási biztonság is fontos szempont.
NA: A dolgozóink speciális képzéseken vesznek részt, például ADR-tanfolyamokon is, ami a veszélyes anyagokra vonatkozó nemzetközi szabályozás ismereteit és cselekvési terveit tartalmazza és kéri számon. A kémiai biztonság kérdéseire, a különleges minőségügyi, tárolási és hőmérsékletkontroll szempontjai szerint ugyancsak belső oktatásokat szervezünk.
Hogyan járul hozzá a biztonságos raktározáshoz a szerkezeti kivitelezés?
NA: Rengeteg szempontot figyelembe kellett venni a dunaharaszti raktár kialakításának tervezésénél. Például az azonos helyen nem tárolható anyagok elhelyezésénél a szeparációt, továbbá a falazatoktól a menekülési útvonalakon át egészen a tűzvédelmi, biztonsági és jelzőrendszerek megvalósításáig. Fontos, hogy a telephelyet úgy alakítottuk ki, hogy a veszélyes anyagok ne tudjanak keveredni, eltávozni vagy a csatornarendszeren keresztül a telephelyen kívülre jutni. Az oltó- és jelzőberendezések speciális megoldásaival is ezekre törekedtünk: a piacon például ritka az elfolyás elleni védőgátak alkalmazása. Kiemelten fontos még a riasztó- és biztonsági rendszerek összehangolása, valamint a légutánpótló, légbefúvó és elszívórendszerek helyes kialakítása.
HDA: Káresemény során fontos, hogy igyekezzünk minél kisebb területre korlátozni, csökkenteni a kockázatokat és megakadályozni a környező területekre való továbbterjedését. Amikor megsérül egy hordó vagy egy kanna, a kármentő tálcák használatával megakadályozható a sokkal nagyobb baj bekövetkezése. A megfelelően méretezett állványrendszer, a biztonságos tűztávolság, a vészzuhanyok, a speciális védőfelszerelések mind a biztonságos munkavégzést szolgálják.
Milyen engedélyek megszerzésére van szükség?
HDA: A tűzvédelmi szempontok és a vegyi anyagok speciális tulajdonságai alapvetően meghatározzák ezt. A Seveso III. irányelv célja a vegyi anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek lehetőségének és kimenetelének elemzése, a katasztrófák bekövetkezésének megelőzése. Ez az irányelv több kategóriába sorolja a létesítményeket, a legelterjedtebbek az alsó és a felső küszöbértékű létesítmények. A Raben Trans European Hungary Kft. raktára az utóbbiak közé tartozik, így az ehhez kapcsolódó engedélyeket a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság adta ki. Az előkészítés során, illetve az engedély iránti kérelem benyújtásának feltételeként az érdi Katasztrófavédelmi Kirendeltséggel, illetve veszélyesáru-szakértőkkel közösen elemeztük a tárolandó anyagok mennyiségét, típusát, és hogy milyen hatást gyakorolhatnak egy esetleges baleset bekövetkezésekor a környezetre, a telephellyel szomszédos ipari és lakossági létesítményekre. A fentiek alapján pedig folyamatleírásokat és veszélyelhárítási tervet készítettünk, amelyeket minden dolgozónk részére oktattunk és a külső érintettek számára is elérhetővé tettünk.
NA: Ezen túlmenően nagyon fontos a közvetlen környezetünk megismerése és a szomszédos üzemek érintettségének felmérése, amibe beletartozik az időjárás és a domborzat viszonyainak elemzése is. Lényeges még a helyi önkormányzattal való aktív kapcsolattartás, a közmeghallgatáson történő részvétel, illetve a szomszédaink tájékoztatása a tevékenységünk által képviselt kockázatokról. A külső védelmi tervezés során támogatjuk a Katasztrófavédelem szakembereinek munkáját is. A cél az, hogy minden egyes érintett szervezet tájékozott és felkészült legyen, hogy mit kell tennie egy esemény vagy eseménysor bekövetkezésekor annak érdekében, hogy minimalizálható legyen a kockázat, emberélet vagy építmény ne kerüljön veszélybe.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Raben Group közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.