OTP Bank Nyrt.
OTP Bank Nyrt.
Tetszett a cikk?

Ma már bárki áldozattá válhat, de ezt néhány óvintézkedéssel könnyedén el lehet kerülni.

A 2020-ban kirobbant koronavírus-világjárvány során még azoknak is meg kellett ismerkednie az online bankolás fogalmával és lehetőségeivel, akik korábban nem használtak hasonló digitális megoldásokat. A kényelmes és gyors internetes, illetve akár okostelefonon keresztül is elvégezhető tranzakciók miatt sokan már nem is tudják elképzelni, hogy máshogyan is intézhetnék a pénzügyeiket.

Ugyanakkor azt is fontos leszögezni, hogy az online tranzakciók gyarapodásával a veszélyek is megnövekedtek. Egyre több webshop kínál online fizetési vagy épp átutalási lehetőséget, egyre több helyen kérhetik el kártyaadatainkat, ennek hatására pedig egyre több a visszaélés is, egyre nagyobb a csalásoknak való kitettségünk. Jelenlegi adatok alapján kijelenthető, hogy a kibertámadások vagy más jellegű, online térben történő visszaélések áldozatai leggyakrabban magánszemélyek.

Téves biztonságérzet, fő a kényelem!

A fent leírtakkal párhuzamosan jelentősen megugrott az internetes csalások mértéke, a kiberbűnözők módszerei pedig egyre kifinomultabbá válnak. Ma már nem ritkaság, ha olyan adathalász levelek érkeznek a felhasználók postafiókjába, amelyek hasonlítanak a megbízható pénzintézetek – vagy rosszabb esetben más szervezetek, hatóságok – kommunikációjára. A jó hír, hogy csak néhány egyszerű lépésre és legfeljebb pár percre van szükség ahhoz, hogy megóvhassuk a pénzünket, megtakarításainkat.

Mégis, bár egyre többen tudnak az online visszaélések veszélyeiről, még mindig sokan vannak azok, akik nem a súlyának megfelelően kezelik ezt a problémát. Az OTP Bank 2022-es reprezentatív kutatásából kiderült ugyanis, hogy a magyar lakosság 92 százaléka tisztában van vele, hogy még a legóvatosabb felhasználók is csalás áldozatává válhatnak, 85 százalék pedig azt is pontosan tudja, hogy csak néhány alapszabályt kell betartani, hogy biztonságban érezhessék magukat. Ennek ellenére a magyar emberek többsége – 68 százaléka – szerint a mindennapi kényelem többet ér, mint a biztonság, azaz a kényelmük felülírja az óvatosságot.1

Csak egy érintésre a biztonságtól

Utóbbi sokkoló információ kapcsán tegyünk fel pár kérdést: valóban megéri megspórolni azt az esetenként 20-30 másodpercet, amíg a kétlépcsős azonosítással igazoljuk magunkat? Ha óvatlanul egy nem megbízható linkre kattintunk, minek örülnénk jobban? Ha a számlánkat pillanatok alatt kiürítenék az online bűnözők, vagy ha azzal a biztos tudattal dőlhetnénk hátra, hogy bár hibáztunk, de a bankunk biztonsági szolgáltatásainak köszönhetően akárki is próbál hozzáférkőzni a megtakarításainkhoz, nem fog sikerrel járni?

Könnyen belátható, hogy 2023-ban, amikor az életünk egyre több szeletét szövik át a digitális szolgáltatások, az a minimális energiabefektetés, ameddig bekapcsoljuk a mobilbankunk biometrikus azonosítási funkcióját vagy aktiváljuk a push üzenetek küldését, vagy amíg SMS helyett egy QR-kód leolvasásával azonosítjuk magunkat, busásan megtérül, hiszen a nap hátralévő részében nem kell azon aggódnunk, hogy mikor emelik le a homlokunk verejtékével megkeresett pénzünket a számlánkról, és nem kell mindent eldobva rohanni a bankba, vagy tárcsázni az ügyfélszolgálatot, hogy letiltsuk azt a kártyánkat, amelynek rossz kezekbe kerültek az adatai.

Az OTP Bank többféle megoldással is védi az ügyfeleit. Ezek közül a legújabb az az internet- és mobilbanki funkció, amely adatlopás gyanúja esetén egy kattintással letiltja a belépést. Így, ha arra gyanakszunk, hogy belépési adatainkat adathalász csalók szerezték meg, mostantól egy kattintással letiltható a belépés, így megakadályozható, hogy a bűnözők ellopják, tovább utalják saját maguknak a számlánkon lévő pénzt. A számlánkhoz tartozó bankkártyák továbbra is használhatóak maradnak.

A letiltás előtt érdemes átgondolni, hogy valóban az internet- és mobilbank belépéshez használt adataink kerültek-e az elkövetőkhöz, nem pedig a bankkártya-adataink. Ha a csalók bankkártya adatokat szereztek meg, akkor ne az internet- és mobilbank belépést tiltsuk le, hanem az InternetBankban vagy a MobilBank “Kártyáim” menüpontjában a bankkártyáikat.

Az új funkció elérhető minden OTP InternetBank és OTP MobilBank felhasználó részére, a Beállítások menüpontban az OTP internet- és mobilbank belépés letiltása lehetőséget választva.

Fejlesztéskor is fő a biztonság

„A különböző szolgáltatások és funkciók fejlesztésekor a biztonság és ügyfeleink pénzének védelme kiemelten fontos szempont” – mondta Kökény-Majer Anita, az OTP Bank digitális csatornáinak szolgáltatásfejlesztéséért felelős vezetője. A szakember kiemelte, hogy mindenkinek érdemes aktiválnia a push értesítések küldését az appban, így biztonságosan és gyorsan jóváhagyhatóak az online kártyás vásárlási tranzakciók. Emellett az összes kártyás tranzakcióról, valamint a számlán történt pénzmozgásról is azonnal tájékoztatást kapnak a felhasználók, ha a regisztrációkor vagy akár egy későbbi időpontban beállítják azt. Szintén hatékony megoldás, ha beállítjuk az úgynevezett online, illetve napi vásárlási és készpénzfelvételi limiteket, valamint meghatározzuk, hogy mely országokban használható a kártyánk.

Végezetül, adunk néhány praktikus tanácsot is, hogy az internetes vásárlások során is biztonságban legyenek a pénzünk és az adataink:

  • Mindig körültekintően járjunk el az adott webáruházban történő vásárlás során.
  • Amennyiben erre a weboldal lehetőséget biztosít, részesítsük előnyben a bankok vagy nemzetközi fizetéskezdeményezési szolgáltatók által biztosított fizetési felületeket az ismeretlen, kártyaelfogadói szolgáltatást kínáló fizetési felületekkel szemben.
  • Az oldal webcímét a címsorra kattintva ellenőrizzük (a weboldal által megjelenített webcím eltérhet a használni kívánt weboldal címétől).
  • Szintén érdemes ellenőrizni, hogy a weboldal biztonsági tanúsítványát valóban a webáruház részére bocsátották ki (amennyiben a webáruház biztonságos kapcsolaton (https) keresztüli weboldalt üzemeltet).
  • A jelszavak rendszeres változtatása csökkenti a felhasználói fiókok feltörésének veszélyeit. Fontos tudni azt is, hogy nem szabad azonos jelszavakat használni különböző felhasználói fiókokhoz.
  • A telefonos csalók gyakran azért helyeznek pszichológiai nyomást áldozataikra, mert pontosan tudják, hogy veszélyhelyzetben, időkényszerben hajlamosabbak vagyunk nem megfelelően átgondolt, hibás döntések meghozatalára. Soha ne kapkodjunk! Gyanú esetén meg kell szakítani a beszélgetést, majd ellenőrzésként érdemes azonnal kapcsolatba lépni a számlavezető bankkal, annak ismert, hivatalos csatornáin, vagy felkeresni a legközelebbi bankfiókot.

1 A reprezentatív felmérést az OTP Bank megbízásából az NRC Marketingkutató és Tanácsadó Kft készítette 2022. szeptemberében online kérdőív segítségével, 1000 fő megkérdezésével, célcsoportja a 18-69 éves internetezők (nem, korcsoport, végzettség, lakóhelytípus és régió alapján reprezentatív).

A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek, célja kizárólag a figyelem felkeltése. A fenti termékek és szolgáltatások részletes feltételeiről az ismert csatornákon keresztül tájékozódhatnak. Az OTP Bank fenntartja annak jogát, hogy a tájékoztatásban szereplő termékek és szolgáltatások kondícióit módosítsa.

A tartalom az OTP Bank megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.

Advertisement

Zugló polgármestere felajánlotta, hogy kitakarít Rákosrendezőn, ha már Lázárék képtelenek rá

Zugló polgármestere felajánlotta, hogy kitakarít Rákosrendezőn, ha már Lázárék képtelenek rá

Az Európai Bizottság vámot akar kivetni a Temu és a Shein csomagjaira

Az Európai Bizottság vámot akar kivetni a Temu és a Shein csomagjaira

Orbán Viktornak igaza lett, mégsem halt bele az európai demokrácia

Orbán Viktornak igaza lett, mégsem halt bele az európai demokrácia

MNB: 150 milliárd forinttal kevesebb nyugdíjpénzt vihetnek át az emberek a lakáspiacra, mint ahogy eddig gondoltuk

MNB: 150 milliárd forinttal kevesebb nyugdíjpénzt vihetnek át az emberek a lakáspiacra, mint ahogy eddig gondoltuk