Egészségértés Díj
Egészségértés Díj
Tetszett a cikk?

Online ismeretterjesztéssel és edukációs programmal formálják a tudást a daganatos betegségekről, nemcsak pácienseknek, hanem hozzátartozóiknak, valamint minden laikusnak és szakértőnek is. A Rákkutatók Alapítvány a közösségi platformokon érzékenyít és edukál arról a betegségről, amely, közvetve vagy közvetlenül, rengeteg embert érint, mégis kevés róla a tudás, a tévhit és a tabu viszont sok. A program elnyerte az AIPM idei Egészségértés Díjat az Egészségügyi intézmények kategóriájában. Dr. Bödör Csaba szakmai felelőssel, a Semmelweis Egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetének egyetemi tanárával, Magyarország legnagyobb molekuláris patológiai központjának vezetőjével beszélgettünk az alapítvány munkájáról.

A daganatos betegségekkel kapcsolatos ismeretek széles körű kommunikációja, a prevenció fontosságának hangsúlyozása, a daganatos betegségekkel kapcsolatos tabuk és tévhitek eloszlatása, valamint az elérhető innovatív genetikai diagnosztikai és kezelési lehetőségek ismertetése – mindezek a 2024 szeptemberében indult edukációs és ismeretterjesztő program főbb célkitűzései. Az elkészült és folyamatosan megjelenő, a laikusok számára is érthető online szakmai anyagok a Rákkutatók YouTube-csatornáján, továbbá a Rákkutatók Facebook-, Instagram– és LinkedIn-oldalán is ingyenesen elérhetők mindenki számára. A hagyományos videók mellett a fiatalabb generációt hatékonyabban célzó, 30-60 másodperces figyelemfelhívó videók is készülnek. A program megnyerte az AIPM Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete idei Egészségértés díjának Egészségügyi Intézmény kategóriájának első helyét. Erről is kérdeztük dr. Bödör Csabát, a program szakmai felelősét.

Még csak pár hónapja indult a Rákkutatók komplex edukációs és ismeretterjesztő programja. Miért éppen most gondolták azt, hogy szükség van egy ilyen programra?

Mindenki, aki részt vesz az alapítvány aktivitásaiban, a Semmelweis Egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet munkatársa. Ez az intézet adja a szervezeti hátteret. Az alapítvány pedig támogatja a program megvalósítását. A program résztvevői mindannyian daganatok hagyományos szövettani vagy molekuláris diagnosztikájával foglalkoznak. Ebben a szerepkörben mi is érzékeltük az információhiányt; azt, hogy az emberek kevés információval rendelkeznek lehetőségeikről a prevenció, a korszerű diagnosztika és kezelés terén. Az információhiány mellett a daganatos betegségek és azok kommunikációját körülvevő tabut is érzékeltük. Ezért is éreztünk felelősséget, hogy hiteles információkat közvetítsünk.

BIOPSZIÁS TEVÉKENYSÉG a Semmelweis Egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetben

Áttekintő kisfilm a szövettani feldolgozási folyamatról. Milyen laboratóriumi fázisokon megy keresztül egy biopsziás minta, mire a patológus szakorvos asztalára kerül. A film a Semmelweis Egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetben készült 2024-ben a Rákkutatók alapítvány és a Biomarker Kft támogatásával. https://rakkutatok.hu/ https://semmelweis.hu/patologia1/

Csak a betegeket próbálják elérni, vagy szólnak másokhoz is?

Betegekhez, hozzátartozókhoz, laikusokhoz, de szakmabeliekhez is szólunk. Anyagaink közérthető módon készülnek, teljes szakmai igényességgel. Podcastjainkban vezető klinikai szakértők szólalnak meg. A Rákkutatók podcastban adott onkológiai szakterület neves képviselőivel beszélgetek az adott daganattípus legfontosabb szempontjairól. A Rákkutatók Vloga projekt leginnovatívabb eleme: ebben fiatal orvosok és kutatók avatják be az érdeklődőket mindennapjaik részleteibe rövid videók formájában, felhívva a figyelmet a daganatkutatás és diagnosztika jelentőségére és lehetőségeire. A RÁKelTÉRÍTŐ podcastban ismert személyiségek beszélnek saját betegségükről kezelőorvosukkal és Markovits Ferenc műsorvezetővel. A projekt ezen eleme a daganatos betegségekkel kapcsolatos tabukat és bezártságot kívánja eloszlatni.

Teljes gyógyulás bizonyos leukémiás betegségekből – Dr. Mikala Gábor l Rákkutatók podcast #1

Rákkutatók podcast a Rákkutatók Alapítvány és a Semmelweis Egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet betegedukációs projektje. Rendszeresen megjelenő beszélegetéseink és különböző tájékoztató online videóink, a daganatos betegségek, azok modern diagnosztikája és kezelési lehetőségei között segít eligazodni. https://rakkutatok.hu/ https://semmelweis.hu/patologia1/

A rák közvetve vagy közvetlenül sokakat érint, a betegség közismert. Miért kell mégis informálni az embereket, és miért számít tabunak?

Aki egy ilyen betegséggel küzd, annak nem könnyű a kommunikáció. Sokat segíthet, ha egy beteg látja, a betegtársai milyen utat járnak be, hogyan birkóznak meg a betegséggel. Ha olyan példákat lát és hall, akik nyíltan kommunikálnak, akkor ez segítség lehet számára abban, hogy ő is jobban megnyíljon és szembenézzen a betegséggel.

Sok évvel ezelőtt a rákdiagnózis nagy eséllyel a halállal volt egyenlő. Mára fejlődött annyit a diagnosztika és az egész orvostudomány, hogy a betegek nagy százalékának komoly esélye van a teljes felépülésre. 

Ezért is szeretnénk felhívni az emberek figyelmét arra, hogy ma egy daganatos diagnózis nem jelent feltétlenül halálos ítéletet. Vannak olyan daganattípusok, amelyek nagyon jól kontrollálhatók, krónikus betegséggé szelídültek. A korszerű terápiának és diagnosztikának köszönhetően ma vannak lehetőségek a különböző daganattípusok kezelésére. Ha ezt hiteles szakértéktől, netán egykori betegektől hallják az emberek, az nagyon hasznos lehet.

Napi 4 férfi hal meg prosztatarákban, 2-nek nem kellene – Dr. Nyirády Péter l Rákkutatók podcast #3

Bödör Csaba beszélgetőtársa Dr. Nyirády Péter, urológus és andrológus szakorvos, a Semmelweis Egyetem urológiai klinikájának igazgatója, a SE ÁOK dékánja. A beszélgetés apropóját a november adja, ami a férfiegészség, illetve a prosztatarák hónapja. A videóban szereplő hivatkozások: – 10ezer lépés: https://www.youtube.com/watch?v=ofNyjQI_VjU – PSA-szűrés: http://psaszures.rakliga.hu ———————- A Rákkutatók podcast a Rákkutatók Alapítvány és a Semmelweis Egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet betegedukációs projektje.

Bevált az az irány, hogy szakértőkkel, ismert emberekkel és már gyógyultakkal adják át az információkat?

Igen, Markovits Ferenccel a RÁKelTÉRÍTŐ podcast már a második évadánál tart. Az idei évadtól videós formátummá alakult, és olyan hírességek vannak a középpontban, akik érintettek, és a kezelőorvosukkal beszélgetnek. Innovatív elem, hogy egy patológus is jelen van, aki a digitális patológia segítségével bemutatja az adott daganattípust, amelynek így a szövettanába is betekintést nyerhetnek a nézők. A Rákkutatók podcastban pedig kifejezetten az adott betegségkörnek az ismert klinikai szakértőjével beszélgetek arról, mit kell tudni az adott betegségről, kiket érintenek elsősorban, mik a túlélési esélyek, vannak-e szűrőprogramok.

A hírességek mennyire nyitottak arra, hogy beszéljenek a betegségükről?

Ez teljes mértékben Markovics Ferenc munkája és érdeme. Saját kapcsolatrendszerét használva hívja beszélgetni az érintett ismert személyiségeket. Az eddig elkészült epizódokban Cserhalmi György, a nemzet színésze, Pataki Zita televíziós műsorvezető és Tóth Tímea kézilabdázó szerepeltek. A podcast innovatív eleme a szövettani bemutató, mely során az immár videós formában megjelenő podcastban szereplő ismert személyiségek saját daganatuk szövettani képével nézhetnek szembe.

„Magas a fájdalomküszöböm, de itt megdőltem” – Tóth Tímea története l Rákeltérítő 2.évad #3

Egy sebész szerint, akik olyan súlyos betegségektől szenvednek, mint amilyen a rák, csak nagyjából 15-20%-a az igazán küzdő embertípus. Tóth Tímea válogatott kézilabdázó, többszörös olimpikon, EB- és világbajnoki csapat átlövő játékos, korán, már sportolóként megtanulta, mit jelent a küzdés. Erre a tudására igen nagy szüksége volt aktív pályafutása befejezése után.

Miért fontos, hogy ismert emberek beszéljenek betegségükről és a gyógyulásukról?

Ha ismert személyiségek vállalják fel kezelésük és betegségük történetét, az erőt adhat másoknak is.

Milyen jövőt terveznek az alapítványnak és a Rákkutatók edukációs programnak?

Egyelőre az út elején tartunk. Jövőre további daganattípusokkal szeretnénk folytatni az ismeretterjesztést. Többek között gyermekonkológia, tüdőrák, májdaganatok kapcsán készülnek majd podcastok, és folytatódik a beszélgetéssorozat is ismert személyiségekkel. Szeretnénk ezt egy minél átfogóbb kommunikációs platformmá szélesíteni, ahol mindenki talál magának hasznos információt. 

Miért pályáztak a díjra, és mit jelentett számukra, hogy megnyerték?

Szakmai díjról van szó, éppen ezért rendkívül megtisztelő, hogy mi kaptuk meg. A díj által a projekt nagyobb láthatóságot kaphat, és még szélesebb körhöz juthatnak el az ingyenes tartalmaink. 

DÍJAT NYERTÜNK! – Az Egészségértés Díjat 2024-ben a Rákkutatók ismeretterjesztő tevékenysége kapta.

Amint követőink ezt láthatták, az elmúlt hónapokban egy számunkra új terepre léptünk, és online ismeretterjesztő anyagok készítésébe fogtunk, amelyek célja a daganatos betegségekkel kapcsolatos közérthető és hiteles információ átadása az érdeklődő laikusok, érintettek és szakemberek számára.

Az alapítvány nemcsak a rákról szóló ismeretterjesztést végzi, hanem sok minden mást is.

Küldetésünk további fontos eleme a Semmelweis Egyetem Patológiai Kísérleti Rákkutató Intézetében zajló molekuláris patológiai fejlesztések támogatása is. Támogatjuk továbbá szakorvosok képzését is, és idővel szeretnénk kisebb kutatási programokat is segíteni.

Borítókép: Rákkutatók Alapítvány Facebook

A tartalom az AIPM megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.

10x gyorsabb összeszerelni az új szélerőművet, Bill Gates is támogatja az ötletet – videó

10x gyorsabb összeszerelni az új szélerőművet, Bill Gates is támogatja az ötletet – videó

Mutatunk egy egyszerű trükköt az új dolgok megtanulásához

Mutatunk egy egyszerű trükköt az új dolgok megtanulásához

Remények és gyötrelmek között őrlődnek a klímáért aggódók a bakui klímacsúcs után

Remények és gyötrelmek között őrlődnek a klímáért aggódók a bakui klímacsúcs után

Trump állítólag többször is telefonon érdeklődött Orbánnál novemberben

Trump állítólag többször is telefonon érdeklődött Orbánnál novemberben