szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szabó Máté ombudsman szerint a rendőrség hátrányosan megkülönbözteti a magyar állampolgárokat, amikor ők nem nézhetik meg a gyorshajtásról készült felvételt a helyszíni bírságolás során, ezt a lehetőséget csak a külföldieknek biztosítja a rendőrség.

Szabó Mátéhoz egy állampolgár fordult panasszal, mert egy gyorshajtás miatti helyszíni bírságolásnál a rendőrök megtagadták, hogy megnézhesse a gyorshajtásról készített felvételt. A rendőrök azt mondták neki, hogy azt csak külföldi állampolgár nézheti meg, és ha nem fogadja el a közölt adatot, akkor szabálysértési eljárás keretében megtekintheti ugyan a felvételt, de ott már akár a helyszíni bírság tízszeresét is kiróhatják - közölte a biztos.

Szabó Máté ennek alapján folytatott vizsgálatot és megállapította, hogy a kérdést nem jogszabály, hanem az Országos Rendőr-főkapitányság egyik belső intézkedése szabályozza; ennek értelmében a sebességtúllépésről készített videofelvételt csak a külföldi elkövető tekintheti meg a helyszínen.

Az ombudsman megkereste az országos rendőrfőkapitányt az ügyben, s az arról tájékoztatta a biztost, hogy a gyakorlatban sok problémát vet fel a videokazettán rögzített szabálysértések képeinek helyszíni bemutatása.

A főkapitány tájékoztatása szerint a visszatekercselés megnehezíti az ellenőrzést végző rendőrök tevékenységének parancsnoki kontrollját, illetve ilyen esetben már többször előfordult a képanyag indokolatlan törlése is. Problémát jelent az is, hogy a rendőrautóban elhelyezett készülékek képei csak a gépkocsiba beülve tekinthetők meg, illetve eközben a sebességmérés nem folytatható, ami tömeges esetekben ellehetetlenítené a rendőri ellenőrzést. A főkapitány szerint a külföldiek ennek ellenére azért nézhetik meg a felvételeket, mert a rendőröknek - kellő nyelvismeret hiányában - nehézséget okoz a jogsértés elmagyarázása, amiben viszont a képek segítenek.

A biztos rámutatott: a szabálysértési eljárásra vonatkozó jogszabályi rendelkezések egyértelműen rögzítik az eljárás alá vont személy jogait, így különösen azt, hogy joga van megismerni az eljáró hatóság bizonyítékait. Ezt a jogot az eljárás minden szakaszában biztosítani kell és még a helyszíni bírság kiszabásának eljárásában sem lehet korlátozni.

"A helyszíni bírság elfogadása, az eljárás alá vont személy erről szóló döntése nem befolyásolható, nem korlátozható azzal, hogy a rendőrség bármilyen technikai jellegű okra hivatkozva, kifejezett kérés ellenére sem mutatja be bizonyítékait (a szóban forgó ügyben a sebességtúllépést dokumentáló felvételeit)" - foglalta össze Szabó Máté.
 
Mindezekre figyelemmel a biztos megállapította, hogy a rendőrség sérti a szabálysértésekről szóló törvény rendelkezéseit, a tisztességes eljáráshoz való jogot, amennyiben nem teszi lehetővé a sebességtúllépést dokumentáló felvételek helyszíni megtekintését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Autó

Nem ússzák meg a gyorshajtók a büntetést

Internetes honlapján tévhitnek minősíti a rendőrség, hogy a megengedett legnagyobb sebességet 15, illetve 20 km/órával túllépő járművezetőkkel szemben csak figyelmeztetést alkalmaz. A tévhit alapja az lehet, hogy május 2-ától megváltoztak az objektív felelősségen alapuló bírságolás szabályai: a gyorshajtás miatti, még 2008 januárjában bevezetett bírságok összegét már nem százalékosan, hanem a túllépés mértéke alapján határozzák meg.

MTI Itthon

Gyorshajtási rekord 300 ezres büntetéssel a 49-es főúton

Gyorshajtási rekordot állított fel a 49-es számú főúton egy autós, aki az 50 kilométeres korlátozás ellenére óránkénti 142 kilométeres sebességgel hajtott; a sofőr csúcsbüntetésre számíthat a rendőrségtől - közölte a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei főkapitányság.