Ha a nagyszülő vezet, a gyerek könnyebben megússza

A gyerekek nagyobb biztonságban lehetnek, amikor valamelyik nagyszülő vezeti az autót, mint amikor az apa vagy az anya - állapította meg egy friss amerikai tanulmány.

  • MTI MTI
Ha a nagyszülő vezet, a gyerek könnyebben megússza

Korábbi tanulmányok azt mutatták, hogy az autóbalesetek gyakoribbak az idősebbeknél, különösen a 65 év fölöttiek körében. A mostani vizsgálatban nem ezt mérték fel, hanem annak akartak utána járni a kutatók, hogy mekkora az autóban ülő gyerekek sérülési kockázata az autóbalesetekben attól függően, hogy ki vezet. Kiderült, hogy a gyerekek sérülési kockázata 50 százalékkal alacsonyabb volt, amikor a nagyszülők ültek a volánnál a balesetben, mint amikor a szülők. "Meglepődve fedeztük fel, hogy a sérülések aránya jelentősen alacsonyabb volt azoknál az ütközéseknél, ahol a nagyszülők vezettek" - mondta el Fred Henretig kutatásvezető, aki a Philadelphiai Gyerekkórház sürgősségi specialistája. 

A felmérés adatai az Egyesült Államok 15 államából származtak, 2003 és 2007 közötti balesetek sofőrjeit kérdezték ki hozzá. A balesetek összesen körülbelül 12 ezer 15 év alatti gyereket érintettek. Az adatok szerint a szülőkkel utazó gyerekek 1,05 százaléka sérült meg, míg a nagyszülőkkel utazóknak csak 0,70 százaléka. 

A váratlan eredmény okai nem ismertek, ám a kutatóknak van elméletük a magyarázatra. Úgy vélik: elképzelhető, hogy a nagyszülők jobban aggódnak a felelősség miatt, amelyet a gyerek autóban való szállítása jelent, ezért lassabban, óvatosabban vezetnek, ami ellensúlyozhatja az életkorukkal összefüggő magasabb kockázatot. A felmérés szerint szinte minden nagyszülő biztonsági ülésbe ültette unokáját vagy bekapcsoltatta vele a hátsó ülésen is a biztonsági övet. A tanulmány a Pediatrics című orvosi folyóirat legfrissebb számában jelent meg.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?