szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Hétfőn elkezdték kiépíteni a július 1-jétől életbe lépő e-útdíj rendszerének technikai elemeit.

Az e-útdíj rendszer első kapuját a 49-es úton, a magyar-román határtól néhány kilométerre Csenger közelében kezdték kiépíteni hétfőn.

MTI / Balázs Attila

Kibédi-Varga Lajos, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium e-útdíj projektjének szakmai szóvivője korábban azt mondta, július 1-jétől 6513 kilométernyi úton kell e-útdíjat fizetniük a 3,5 tonnánál nehezebb járműveknek, ez alól a buszok és a D1 kategóriába tartozó járművek kivételek.

MTI / Balázs Attila

A fizetést önbevallással kell teljesíteni, amit jelentősen megkönnyít a műholdas flottakövető rendszer használata, de ez nem feltétel. Az egynapos használatra úgynevezett viszonylati jegy is váltható – ismertette a szóvivő. Megjegyezte, a díj megfizetése elkerülhetetlen, mivel 75 fix berendezés és 100 mobil jármű ellenőrzi ezt. Elmulasztása esetén közigazgatási bírságot kell fizetni, ami augusztus végégig 80-110, szeptembertől pedig 140-165 ezer forint.

MTI / Balázs Attila

Az e-útdíjjal kapcsolatos tudnivalókat a www.hu-go.hu weboldalon is el lehet érni, és ezen az oldalon június 20-ától regisztrálhatnak is az érintettek. A regisztrációval egyszerűbb és gyorsabb az ügyintézés – mondta a minisztériumi szóvivő.

Farkas Károly, az e-útdíj rendszert kidolgozó I-Cell Kft. operatív vezetője korábban arról beszélt, hogy a hazai fuvarozók zömének van flottakövető rendszere, a GPS-szolgáltatóknak pedig informálódniuk kell, hogy mi a teendőjük az e-útdíjjal kapcsolatban.

MTI / Balázs Attila

Egy korábbi határozatában a kormány kifejtette azt, hogy az e-útdíj rendszert az idei költségvetésben szereplő 42 milliárd forintból kell kiépíteni. Amennyiben a működtetés, illetve a díjellenőrzés költsége nem férne bele a keretbe, akkor a költségvetés módosításával, illetve előirányzat-átcsoportosítással kell megteremteni a szükséges forrást.

Ugyanez a határozat mondta ki azt, hogy a díjelellenőrzéshez szükséges eszközöket az ÁAK továbbadja a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-nek, amely pedig az Országos Rendőr-főkapitányság vagyonkezelésébe adja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!