szerző:
Tetszett a cikk?

Bizony igazolódni látszik az alaptétel, miszerint egy széria faceliftje az igazán jó vétel. Mire megjön a frissítés tökéletesen összeérik a termék. A dizájn lehet, már nem olyan friss, de ha ügyesen nyúlnak hozzá, újabb lökést kap és a fejőstehén státuszból nem kerül át a marketinges prezentációk rettegett „döglött kutya” slide-jára. Na ez, az Audi A6-tal nem fordulhat elő.

Milyen iszonyatos stresszelés, elemzés folyhat, hogy a hullámok tetején maradjon egy ilyen kulcsfontosságú modell. A prémiumgyártónak a felső-középkategóriában kell hozni igazán a formát, mert lehet, hogy egy A8-on, S-osztályon, 7-es sorozaton nagyobb a profit, de ott sosem lesznek százezres darabszámok. Márpedig az A6-osnak csak ezen generációja már a félmilliós eladásnál jár.

A tervezőcsapatok egy ilyen facelift során, talán mindennél többször néznek rá a konkurenciára. A Mercedes E-osztálya szinte teljesen megújult, rá sem ismerni az ugyanabba a generációba tarozó két tagjára. A BMW 5-ös sorozata is frissült tavaly, náluk mérsékeltebb a változás, inkább motorokkal és hatékonysággal újultak. Ezt az utat követte az ingolstadti Audi is. Új motorok, új váltók, új lámpák és új infotainment rendszer (MMI), ha összegezni kell, mitől más a 2015-ös modellévi változata az A6-nak. 

Elsőre, a márka és az egész konszern generalissimus tervezőjének, Walter da Silvának ötlete a „Single Frame” hűtőmaszk tűnik úgy, mintha feltartóztathatatlanul növekedne. Leginkább a lámpatestek rovására, amelyek egyre kisebbek. Persze emögött inkább a világítás-technológia fejlődése keresendő, ami egyre kevesebb helyet foglal. A kettős hatás eredőjeként viszont az A6-os arca gonoszabb, mint valaha. Audisként mindebből leginkább annyit tapasztalni, hogy az autósok zavart bogarakként szaladnak szerte szét a szúrós szemű A6-os elöl. Zavarba ejtő.

Audi A6 3.0 TDI Quattro - galéria
D.P.

A mostani A6 lámpáiban az a Mátrix LED-technológia dolgozik opciósan, közel 800 ezer forintért, amely lényegében folyamatos távfényt ad, csak azokat a területeket takarja ki, ahol szembejövő forgalmat érzékel. Sőt a navigáció alapján a kanyarba is lényegében előre bevilágít. Másfelöl, már ez is olyan Audi, amin hátul futófényes az index. Ezt, a gyártó szupersport-autójában az R8-ban alkalmazta először két éve, láthatóan szépen megy le a technológia a „köznapibb” autókba is.

Persze igen nehéz köznapinak nevezni egy harmincmilliót felülről karcoló felsővezetői autót. Az új Audi A6 alapára - a 2.0 literes TFSI 180 lóerős motorral ugyanis hiába kezdődik 11 millió forintnál – azok a darabok, amelyek az igazi elégedett prémiumhatást kiváltják, bizony inkább 20 millió felett végződnek. Esetünkben, ennél is jóval magasabban, a 3.0 literes TDI quattro egész pontosan 30 148 000 forintba került. Ezért a pénzért minden apró porcikájában tökéletest kell adnia egy autónak.

Már tavaly volt szerencsénk a generáció 313 lóerős Bi-Turbó tagjához, amelyben a V6-os motort még élményautószerűvé is akarták tenni. Egy hangszintetizátor segítségével, a kabinban olyan öblös gurgulázást imitáltak, mintha egy nagy V8-as dolgozna az autóban. (A módszer vitatható, az eredmény egyébként nem, itt lehet meghallgatni.) Ilyen úri huncutság a mostani változatban ugyan nem szerepelt, de valljuk meg nincs is rá szükség. A jelenlegi változat egy S-line csomagos háromliteres állandó összkerék-hajtású és hétfokozatú S-tronic váltós (duplakuplungos) autó, amely önmagában megesz sok saját súlycsoportbéli társat.

D.P.

Az S-line csomag leginkább kézzelfogható eleme a sportülés, S Super Sport fantázianéven, négyféle módon, elektromosan állítható deréktámasszal, kagylóformával és rombuszosan vart kárpitozással. A kocsi műszerfalán a matt zongorafekete mint divatos zakó kapott vékony, mattított ezüstös betétezést. A tesztelt modell széria feltszereltsége nagyjából 80 tételből áll, amit 37 féle extra egészít ki. Ez az, ami igazán messzire fújja az árcédulát. A komfortkulcsos, láblengetésre nyíló csomagtér, a tetőablak, az első-hátsó ülésfűtés (elöl szellőztetéssel), az adaptív tempomat, a háromküllős multikormány, a Head-up display, az Audi Pre Sense biztonsági rendszer, a Bose 8 hangfalas „Surround” hangrendszer és a 17 colos, kovácsolt alufelni.

A facelift újítása, hogy mostantól az központi műszeregység közepén lévő 6,5 colos kijelzőn akár Google Street View nézet is van, ha gépkocsi rendelkezik saját SIM-kártyával, nettel. Az MMI vagyis a navigáció kezelőszerve egy kiegészítő tapipad révén a kézírást is felismeri, a központi monitoron, ami 8 colos, lehet egyénire szabni az autó beállításait is. Aki nem ül minden nap Audiban az is hamar kiismeri a logikus rendszert. Szintén a műszeregység monitorán jelenik meg a hőkamera képe is, amely az előttünk lévő melegvérű objektumokat jelzi ki vörös kerettel is. Ahogy az a galériában látható, most csak egy kutyaházra futotta, de az, szinte süt az egész nap ott heverésző négylábú „maradék hőjétől”.

D.P.

A 2967 köbcentiméteres hathengeres turbómotor teljesítménye a vérfrissítés során kapott egy kis plusz tőkét, jelenleg 272 lóerős, a korábbi ugyanilyen változat 30 lóval gyengébb volt. Az állandó, mechanikus összkerékhajtás – amit az Audi néven is nevez, a ’80-as évekből legendássá vált matricával a hátsó ajtókon – valósággal katapultálja az 1770 kilogramm önsúlyú autót. Igazából, az 5,5 másodperces 100-as sprint nem is meglepő, főleg az 580 Nm-es főtengelynyomaték ismeretében. Az 1500-as fordulatszám felett megérkező csúcsnyomatékkal és a quattro-hajtással a tapadás egy pillanatra sem vész el és apró gázpedál-billentésre is hiperűr-ugrásokat végez a „mítoszfekete metál” színű közúti romboló.

Korántsem hiteles méréssel a dinamizmusa, a 80-120-as gyorsítás viszonylatában ugyan az az érték, mint a rajtolása. Dynamic-módban, Sport váltó-állásban szinte felfoghatatlan, 5 másodperc körül van 80 Km/h-s tempóról 120-on a kocsi. Egyetlen dologra kell csak figyelni, a többi autósra. Nem ehhez vannak szokva és ugyan úgy kezdenek bármilyen manőverbe mintha mi is közéjük tartoznánk. Igazából persze, erre a többletkapacitásra a napi autózásban, csak fölényes biztonsági tartalékként érdemes gondolni, különben megőrjíti az embert a tudat, hogy mi az, amit nem használ ki.

A mindennapokban, konkrétan, a komfort üzemmód a célszerű, ahol a váltó minden fokozatban 1500-as fordulatszámnál kapcsol felfelé, pillanatok alatt D7-ben gurulunk, reálisan 8-8,5 liter körüli fogyasztással 100 kilométerenként.

D.P.

A duplakuplungos váltó ugyanakkor, mintha nem akarná kinőni „gyermekbetegségét”, a gyorsan változó használatmódot nehezen tanulja meg, a hirtelen gyorsításokra elgondolkodik, keresgéli a sebességfokozatot, amit a rendszer alacsony fogyasztás mellett ideálisnak mégis erősnek tartana. A start&stop rendszerrel való összehangoltság is megróható, méltatlanul nagyot ránt induláskor a gép. Az egyébként Euro6-os normákra készített dízel, AdBlue adalék hozzáadásával tudja a szigorú normát, ami jelen esetben 133 g/km-es CO2 kibocsátást jelent, 23 százalékkal kevesebbet, mint a prefaceliftes ugyanilyen változaté volt.

A megújult A6 még mindig nagyon tudja, amit kell: tökéletes kivitelezésű, precíz, nagystílű, kényelmes. Pont úgy és azokkal a négykarikás autókat leginkább jellemző személyiség-jegyekkel, amit megszokhattunk. Hideg, technokrata tökéletesség. Ettől félelmetes igazán egy Audi.

Kövesse az Autó rovatot a Facebookon!
A rovat vezető cikkei negyedórával hamarabb kikerülnek a közösségi oldalra, mint a hvg.hu-ra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!