szerző:
Tetszett a cikk?

Tavaly a német márka talán legjobb, 3.0 literes dízel motorját toldották meg két turbóval, az eredmény meglehetősen impresszív lett.

A prémium autók hitvitájának határa nyilván máshol húzódik tőlünk nyugatabbra. Abban egészen biztosak lehetünk, hogy ott is létezik egy határ, amelyre a többség azt mondja, hogy túlzás. Az Audinál szerencsére mindkettőre van példa. Igazán extrém eset, példának okáért az S6-os, amely egy irdatlan erejű 420 lóerős fenevad, kiautózhatatlan képességekkel, vagy ott a még inkább überautó Audi RS6 560 lóerővel és 300 feletti végsebességgel.

A takarékosság valahol a gazdagok józan kiváltsága, ők tudnak olyan technológiát megfizetni, amely takarékos mégsem jár lemondással. Ennek az egyik legjobb példája az Audi A6 új, 3.0 literes TDI BiTurbó V6-os motorjával szerelt példánya. A dízel könyvelésileg alátámasztható aszkétizmusa párosul a világtól teljesen elrugaszkodott elképesztő teljesítménnyel.

Egy olyan újdonságról kell meggyőzzük a vállalat kisrészvényeseit, hogy a főnöknek ilyen kocsi jár, amely tulajdonképpen 7,7 liter dízellel beéri. Mi sem könnyebb, mint ezt átvinni, nem?

Az Audi 2020-ra a vezető prémium márka akar lenni. Kijelölték az irányt.
D.P.

Közben miről is van szó? Egy olyan 2967 köbcentis motorblokkról, amely 313 lóerőt ad le, 650 Nm-es fogatónyomatékkal és a kétfázisú turbórendszer maximális üzemi teljesítménye 3,2 bar, ami fokozatosan felépülve végül 5,1 másodperces százas sprinthez segíti ezt a majd 2 tonnás masinát. A BiTurbó V6 még rá is tesz egy lapáttal. A hangja sokkal vastagabb, mint az említet S6-ban található 4.0 literes V8-asé. Az autó menetdinamikai programjában, a „Dynamic-módban” ugyanis külön keltik életre a „Hangot”. Egy kiegészítő rezonátort kapott a kipufogórendszer, amely a tipikus TDI dízel hang helyett brutális V8-as benzines hangjának esszenciáját imitálja. Az elv persze vitatható, az eredmény kevésbé:

A koncepció lényege egyébként természetesen nem csak a kipufogó üvöltése, hanem az Audi start-stop rendszere, a külön olajhűtő-fűtő rendszer, amely miatt gyakorlatilag nincs hideg motorállapot és a rekuperációs vagyis hővisszanyerő fékrendszer, amellyel szintén fokozható a gazdaságos teljesítmény.

Egy ilyen felsővezetői autóban persze mindenbe bele kell kötni. A prémiumszegmensnek ezt a próbát ki is kell állnia. Nagyítóval, hümmögve tapogatja át az ember az utolsó centiméterét is. Sok mindent nem fogunk találni, tudja ezt mindenki. Az A6 BiTurbo esetében is csak az első ülések hátán lévő dinnyeháló, vagy hogy hátul a fejtér jóindulattal sem alkalmas főnözött hajhoz, róható fel. 

Az viszont már inkább szimpatikus, hogy úgy tűnik, az Audi sem ragaszkodik megrögzötten az egymilliméteres karosszéria-illesztési szabványhoz és nem is kell. A vakításnak való motorhang rendszer kikapcsolható és sima automata módban tényleg fogyasztásra optimalizáltan fog működni ez az irdatlan erődemonstrátor.

Helyszín a Kakucs-Ring.
D.P.

Ami ezeken kívül a vásárlót az A6 prémium voltáról majd úgyis meggyőzi, az a világos kárpit, az hibátlan anyagválasztás, a műszerfalba süllyedő képernyő és az azon futó navigáció egyértelműsége és kezelhetősége vagy az ülések oldaltámaszainak nyolc féle programozhatósága, a Bang&Olufsen hifi és a négyzónás digit klíma.

Az ára alapból 53 ezer euró körül van. A részvényesek is láthatják, jól menedzselik a vállalatot, mert nem esik túlzásba a vezetőség, maximum az éves közgyűlésre nem illik „Dynamic” módban megérkezni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!