Megnyitják Svájcban a világ leghosszabb vasúti alagútját
Szerdán gördül végig az első vonat a világ leghosszabb, 57 kilométeres alagútjában, amelyet a svájci Alpok alatt alakítottak ki Bodio és Erstfeld között. 2003-ban kezdődött a fúrás, 2010 októberében végeztek vele. A teljes beruházás körülbelül 11 milliárd euróba került.
hvg.hu
A Gotthard-alagút ünnepélyes felavatásán Angela Merkel német kancellár is ott lesz, a 17 éve indult óriásprojektben német cégek és szakemberek is részt vettek ugyanis.
AFP / Fabrice Coffrini
Az elsőként áthaladó vonat ezer utasát sorsolással választották ki a svájciak közül, ezzel a szimbolikus gesztussal köszönte meg a svájci kormány és a svájci vasúttársaság (SBB) az embereknek, hogy adójukkal illetve a témában kiírt népszavazáson lehetővé tették az építkezést.
AFP / Fabrice Coffrini
Az alagút az Alpoktól északra és délre elterülő ipari központokat, településeket köti össze. Megépítésével egy órával csökken a menetidő Zürich és Milánó között. Az alagútban két párhuzamos, kilenc méter átmérőjű járat van, a keleti pár méterrel hosszabb a nyugatinál.
A 2010 októberében befejezett alagútfúrás után bő öt év kellett ahhoz, hogy kiépítsék a teljes infrastruktúrát, illetve teszteljenek mindent – derül ki az Indóház.hu-ról.
Chuck Palahniuk 2023-as regénye, a Nem tart örökké már magyarul is olvasható, és választ ígér arra, miért halt meg Marilyn Monroe vagy Kurt Cobain. A művet tizennyolc éves kor alatt semmiképp sem ajánlanák – kritikusunk még fölötte se.