szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Mennyibe kerül valójában a külföldről behozott használt autó? - erre a kérdésre ad meglehetősen érdekes választ honlapján megjelent tájékoztatójában a magyar adóhatóság.

Mint írják, Magyarországon egyre több használt autót hoznak be külföldről (jellemzően Nyugat-Európából), ami első hallásra jó üzletnek is tűnhet, csakhogy

a köztudatban még mindig jobb választásnak vélt, esetleg a hazai árakhoz képest valamivel olcsóbb, külföldről származó autók sok esetben többe is kerülnek, mint a magyar tulajdonostól vásárolt kicsit drágább négykerekűek.

Az autók behozatalával foglalkozó kereskedők jelentős árelőnnyel értékesítik külföldről származó járműveiket azon versenytársaikkal szemben, akik kizárólag Magyarországon már forgalomban lévő használt járművekkel végzik gazdasági tevékenységüket - írja az adóhivatal.

Csak adózni ne kelljen

A NAV ellenőrzései alapján körvonalazódik, hogy a használt autókat behozó kereskedők azért is részesítik előnyben a külföldről származó autókat, mivel azokon jelentős árelőnnyel adhatnak tovább.

Ennek hátterében az esetek jelentős részében adóelkerülő magatartásuk áll.

Ne dőljön be a Facebook-hirdetéseknek

Akik ilyen tevékenységet folytatnak, ráadásul általában kimaradnak az értékesítési láncolatból, nem helyezik forgalomba a behozott autókat, és a közterheket sem fizetik meg. Általában online fórumokon, zárt közösségi csoportokban hirdetnek, és olyan adásvételi szerződéseket kötnek, amelyekben eladóként nem ők maguk, hanem a jármű korábbi – általában a forgalmiba bejegyzett utolsó külföldi – tulajdonosa szerepel, jellemzően az adataival előre kitöltve és aláírva.

A gyanútlan vásárlók nem túl nagy összegű foglaló átadását, valamint az eljárásokhoz szükséges meghatalmazások aláírását követően néhány napon belül névre írva, rendszámmal megkapják a Magyarországon forgalomba helyezett autójukat.

El sem olvassák

A vevők legtöbbször olvasás nélkül írják alá a papírokat, a szükséges eljárások menetét nem ismerik, és vélhetően emiatt gyakran az is elkerüli a figyelmüket, hogy az adásvételi szerződésen nem az szerepel eladóként, akitől ténylegesen vásárolják az autót. Arra pedig nem is gondolnak, hogy esetenként hamisított szerződéseket kötnek, melyről mit sem tud az eladóként feltüntetett személy.

Parkolóban, okosba'

Az ügyletek sokszor benzinkutakon, parkolókban köttettek, így voltak olyanok is, akik fel sem tudták venni a kapcsolatot a tényleges eladójukkal, ezáltal nem tudtak kihez fordulni az autóval kapcsolatban felmerülő problémáikkal.

Sokak számára az adóhatósági eljárás során vált nyilvánvalóvá, hogy „céges autót” vásároltak, de az eladó természetesen azt állította, hogy az autó külföldön magánszemély tulajdonában volt.

A NAV ezért kellő körültekintésre int mindenkit, főként a tulajdoni viszonyokat, az adásvételi szerződésre kerülő adatokat, valamint  "a járművet bemutató személy ügyletben betöltött szerepét" érdemes tisztázni.

(Borítóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!