Beütött a válság: 1700 milliárd forintot kell pluszban előteremtenie az államadósság-kezelőnek
Legutóbb három hónapja változtatta meg az előrejelzését az ÁKK.
Legutóbb három hónapja változtatta meg az előrejelzését az ÁKK.
Dollármilliárdok repkednek, de egyelőre nem tudni, hogy a koronavírus-járvány miatt kialakult válság közepette ki tud fizetni. A tárgyalásokat nehezíti, hogy most nemcsak országoknak vagy az IMF-nek tartoznak, hanem sok magánhitelezőnek is.
Az egy évtizede hivatalba lépett, azóta kétszer újraválasztott Orbán-kormány a hatékony állam megteremtése jegyében levetette magáról a jogállami béklyókat, és saját ízlésére formálta Magyarországot. Sok fontos, s pár kevésbé jelentős, de nagyon is jellemző mutató felhasználásával készítettünk infografikát, hogy lássuk, mik a tények a sikerpropaganda mögött.
Magyar falvak, állami média, rendőrség, volt akadémiai kutatóhálózat – egyebek mellett az ezeknek jutó összegeket növelték a költségvetési vita során a kormánypárti képviselők. A büdzsé a kormányzati szándékok hű tükre.
A mostani válság kezelésének módja a hitelfelvétel. Ám kérdés, mi kell ahhoz, hogy az európai államok ne kerüljenek adósságcsapdába?
Eurókötvényt bocsátott ki a kormány, mert nem elég kelendőek a lakossági állampapírok.
Az MNB elkezd állampapírokat vásárolni, és addig folytatja, amíg csak szükséges. De ezermilliárd forint után azért felülvizsgálják a programot.
Jelen állás szerint 1200 milliárd forinttal lesz magasabb az államháztartás hiánya a vártnál. A válság miatt a lakosság kevésbé fogja hitelezni az államot, az államadósságkezelő ezért négyszer több devizapapírt tervez kibocsátani.
Sok vita hátráltatja a megoldást, de azért nem reménytelen a helyzet.