Meghökkentő dolgok a büdzsében: úgy csökken az államadósság, hogy nő?

7 perc

2020.07.08. 11:00

Magyar falvak, állami média, rendőrség, volt akadémiai kutató­hálózat – egyebek mellett az ezeknek jutó összegeket növelték a költségvetési vita során a kormánypárti képviselők. A büdzsé a kormányzati szándékok hű tükre.

Csaknem kétmilliárd forint. Ennyivel emelték meg a rend­őrség eleve tetemes, 265,7 milliárdos jövő évi előirányzatát azért, hogy az idén szeptembertől munkába álló iskolaőri hálózat működtetésének legyen fedezete. Nem tévedés: az indoklás szerint ennyi pluszforrást igényel „a pedagógusok ellen elkövetett iskolai bántalmazás megszüntetése és megelőzése érdekében szükséges iskolaőr jelenlétének biztosítása 2020. szeptember 1-jétől”. Amire rögtön rá lehet vágni, hogy nem az idei, hanem a 2021-es költségvetést fogadta el az Országgyűlés, ám megalkotói szerint nyilván abban az évben is szükség lesz iskolaőrökre és nekik címzett juttatásokra.

De persze az idei évből is van még hátra négy olyan hónap, amikor az iskolaőrök jó alaposan megvédhetik a tanári kart – és nyilván nem társadalmi munkában. Csakhogy hiába módosította a napokban az idei költségvetési törvényt is az Országgyűlés, efféle apróságokra nem ügyelt, a szeptembertől munkába álló strázsáknak nem juttatott semmit.

Még a főösszegekhez sem nyúlt hozzá, csupán a járvány elleni védekezés jegyében kormányrendelettel létrehozott új alapokat iktatta törvénybe. Így az a felettébb ellentmondásos helyzet állt elő, hogy az államháztartás hiányának törvényi előirányzata az év egészére változatlanul csupán 367 milliárd forint,

holott már május végén 1051 milliárd forint volt a deficit, hatszor annyi, mint egy évvel korábban.

Több százmilliárdos játszótere lesz Orbánéknak az álcázott járványalapokkal

Jövőre visszaáll a gazdaság a gyors, egyensúlyi növekedési pályára - vagy legalábbis ennek jegyében készült a 2021-es költségvetés tervezete, amely feltűnően sok propagandisztikus célt és a lényeget elkendőző trükköt tartalmaz. Az összkép felettébb biztató, több részlet viszont elborzasztó a jövő évi költségvetés tervezetében.

Ha nincs olyan módosított költségvetés az idei évre, amelyre átvezették volna a járvány elleni védekezés miatt megváltozott kiadási és bevételi előirányzatokat, akkor hogyan lehet érvényt szerezni annak az alkotmányos erejű előírásnak, hogy a jövő év végén kisebb legyen az államadósság, mint idén decemberben? Sehogy, legfeljebb becsszóra. Mert az idei költségvetési törvény a hazai össztermék 65,5 százalékára rúgó államadósságot rögzít, a 2021-es pedig 69,3 százalékosat.

Vagyis úgy fog csökkenni az államadósság, hogy nő. Mindez csak értelmezés kérdése.