szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Varga Mihály bejelentette, hogy a kormány gyorsítani akar az államadósság csökkentésén. Az adósság évek óta csak lassan csökken (illetve a GDP lassacskán kinövi az adósságot), régiós összehasonlításban még mindig magas.

Az államadósság GDP-hez mért arányát 60 százalék alá akarja mérsékelni a kormány 2022 végére, gyorsítani szeretnék az adósságcsökkentés ütemét - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter az M1 aktuális csatorna szerdai műsorában.

A kormány (ellentétben más európai kabinetekkel) mindössze alacsonyan tartja a hiányt, és mivel a gazdaság rendre nagyobbat nő a deficitnél, a GDP lassan-lassan kinövi az államadósságot. Az Európai Unió sok tagállama az elmúlt években - kihasználva a kedvező világgazdasági folyamatokat – pluszos vagy nullszaldó körüli államháztartást visz, ami komoly adósságcsökkentést jelent.

A Fidesz-kormányé az 5. legnagyobb hiány az EU-ban

Csak négy uniós országban volt nagyobb az államháztartási hiány 2018-ban, mint Magyarországon, az EU-tagok fele ráadásul pluszban zárt. Magyarország közel sem használja ki a bőséges esztendőket adósságcsökkentésre úgy, mint sok más tagállam.

Kiemelte, hogy a magyar állampapír plusz (MÁP+) nagyon népszerű, a lakosság már több mint 3000 milliárd forint értékben vásárolt a papírból, és egyre kisebb a külföldiek aránya az államadósság finanszírozásában.

Európa gazdasági teljesítménye csökkent, ugyanakkor a magyar gazdasági növekedés 5 százalék feletti volt az év első kilenc hónapjában, és várhatóan az év egészében eléri a 4,8 százalékot; a pénzügyminiszter szerint Magyarország kiemelkedő teljesítménye annak köszönhető, hogy az elmúlt években a hazai gazdaság több lábra állt és magas beruházási rátával működik. Varga Mihály úgy fogalmazott: ha a gazdaság nő és többletforrások állnak rendelkezésre, akkor a közterhek csökkentésével megpróbálják a gazdaság növekedését fenntartani, a munkahelyteremtést ösztönöz. A vállalkozásokat érintő adóterhek csökkentéséről szólva a tárcavezető kiemelte a szociális hozzájárulási adó mértékének mérséklését 19,5-ről 17,5 százalékra. Mint mondta, ez hozzájárul ahhoz, hogy a következő években a vállalkozások többet tudjanak költeni béremelésre és beruházásokra. A miniszter felidézte egyebek mellett azt is, hogy a kisvállalati adó (kiva) kulcsa 13-ról 12 százalékra, a szálláshely-szolgáltatások általános forgalmi adójának kulcsa pedig 18-ról 5 százalékra csökken 2020. január 1-jétől, és megszüntetik az adófeltöltés intézményét.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!