szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A fafüstön lassan sülő barbecue egyszerre az amerikaiak melósok kajája, és Michelin-csillagos hús – mondta a marketingesből szakáccsá, szakíróvá, majd a hazai barbecue-sütők fejlesztőjévé váló Adorjányi Máriusz a Chef&Pincér című szaklapnak.

Az interjúban a BBQ-szakértő többek közt a szakácskorszakáról is mesélte, amelyből kiderült, hogy a legboldogabb korszakának tekinti a londoni 16 órás műszakokat, amit egy kőkemény francia chef, Marcellin Marc mellett töltött:

„A szerviz délben indult, de én tudtam, hogy 11.10-től el kell kezdenem felépíteni az állásomat a kisserpenyőkkel, szószos kisedényekkel, melegen tartó káddal, stb. Egyszer látom, hogy figyelt a chef, és én igen büszke voltam magamra, hogy milyen jól fölépítettem az egészet, de kicsöppent pár csepp szósz a tűzhelyre. Nézte-nézte, majd azzal a mondattal, hogy "you are fucking dirty", az egészet lesöpörte a földre. Mindez próbatétel volt, hogy vajon ottmaradok, elsírom magam vagy elkezdek vele balhézni, de az egyetlen igazi lehetőség az volt, hogy mondtam: Oui, chef.”

Adorjányi Máriuszt aztán már itthon Magyarországon kapta el a BBQ-cunami egy szakcikk hatására: „…éltem a csendes életemet, archiválgattam a kint szerzett receptgyűjteményemet, és jött ez a cikk. Ezután először egy egykilós tarját sütöttem meg egy faszenes sütőn. Barbecue-ból tehát először a saját sütésemet kóstoltam, mert nem volt még sehol olyan hely Magyarországon, ahol ezt megtehettem volna. Amikor aztán beleharaptam, leesett az állam: finoman füstös, lassan sült szaftos hús: erre vártam egész életemben.”

A Nyárspolgár című szakblog szerzője szerint az egyre forróbb hívószónak számító BBQ még keresi a helyét a hazai éttermekben, de kialakulhat ennek a műfajnak is jellegzetesen helyi karaktere:

„Én bízom abban, hogy ezt a hazai pitmasterek megtalálják. Emellett a korlátokat más irányokba is lehet feszegetni – a Beszállóban például láttam olyat, hogy barbecue stefánia sárga curryvel. Úgy gondolom, hogy a fine-diningba is betehetné a műfaj a lábát: kapsz mondjuk két szelet nagyszerűen megsütött szegyet, amely mellett akár egy csúcsgasztronómiai köret is elfér.”

A BBQ hazai prófétája szerint óriási ellentmondás a műfajban: „ez egy jó értelemben vett köznépi, melós kaja az Egyesült Államokban miközben más szempontból egy arisztokratikus ételkészítési technika. Mikor Huszár Krisztián a Gourmet Fesztiválon kóstolta a marhaoldalasunkat, azt mondta, hogy ez egy három Michelin-csillagos hús… …Ez egy nemes ételkészítési eljárás. Amikor felteszed a szegyet, és 12 órán keresztül sütöd 110 fokon, és csak a tiszta füsttel ízesíted a só és a bors mellett, az egy ünnep” – olvasható az interjúban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!