szerző:
Tossenberger Tamás
Tetszett a cikk?

Berobbant az esküvőszezon; a parkokat a fotózkodó párok, a netet pedig az esküvői fotók dominálják. A házasodási láz évtizedes csúcson van itthon, utánajártunk a lagzitrendeknek: 1 vagy 10 millióból? Templomban vagy erdő szélén? DJ vagy sramlizenekar? Pap vagy a legjobb haver ad össze? Körkép friss házasokkal.

Tavaly a KSH adatai szerint 20 éves csúcson volt a házasságkötések száma Magyarországon, 49 ezer párt regisztráltak az anyakönyvvezetők. Ez lényegesen kevesebb, mint a 70’-es években jellemző csaknem 100 ezres tömeg, viszont a világválság utáni 2010-es mélyponthoz (35 ezer) képest érzékelhető az elmozdulás. Az is jellemző, hogy egyre később házasodnak a magyarok: az ezredforduló óta 5 évvel tolódott ki a házasodók átlagéletkora; a nők manapság 29 évesen, a férfiak pedig 32 éves korukban kötelezik el magukat. (Egy amerikai kutatás szerint egyébként ez jelenleg pont a tökéletes életkor.)

Mindkét adat megfelel az európai modelleknek; érdekesség, hogy az ezer főre jutó házasodások száma Luxemburgban és Portugáliában (3-3 százalék) volt a legalacsonyabb, míg Litvániában a legmagasabb 7,6 százalékkal). A 2014-es 3,9 százalékos magyar érték inkább alacsonynak számított az unió országai között.

A szezon már javában dúl, a közösségi médiában izzik a lagzitematika (csak az Instán kb. 30 ezer bejegyzés fut most esküvő hashtaggel), a szabadban egyre több kamerának pózoló ifjú párt lehet látni, nem beszélve az éjszakát beborító tobzódó legény- és lánybúcsús brigádokról. Ami a házasodóknak életük bulija, az az esküvői szolgáltatóknak zsíros biznisz, ezért főleg olyan fiatal budapesti házasokkal beszélgettünk, akik – bár anyagi körülményeik erre nem kényszerítik – a szervezés nagy részét maguk intézték, kiadásaikat pedig próbálták észszerűen alakítani: a megkérdezettek 1,2 és 2 millió forint körüli összegből hozták ki a lagzit. Ez jóval kevesebb az esküvőszervezők által egy átlagos esküvőre kikalkulált kb. 2,5 millió forintos büdzsénél (érdekességképp: az USA-ban átlagosan 10 millió forintot költenek egy esküvőre).

hvg.hu

Szervezéskor mindennél előbbre való a tökéletes helyszín kiválasztása, ezt interjúalanyaink jellemzően az esküvő előtt 3-5 hónappal kipipálták (esküvőszervezők szerint a legfelkapottabb helyek viszont már egy évre előre foglaltak). „Olyat szerettünk volna, amilyenek mi vagyunk, és olyan helyen, amihez van közünk: így lett a Dunakanyar, no templom, no anyakönyvvezető, kenuval, erdei vasúttal, magnóval a vállon, kórusénekkel és házikoszttal” – ad gyors hangulatképet esküvőjükről Zsófi (33) és Zsolt (36), akik a Magyarországra lassacskán betörő minimalizmus jegyében és természetközelben ünnepeltek. Hasonló felfogást követtet az általunk megkérdezett másik két pár is: Saci (34) és Gábor (35) a Hármashatárhegyen, Zsófia (33) és Dani (42) az agárdi strandon kezdte meg a közös életet. Az esküvőkön gyakran fotózó Milán szerint nagyon mennek most a kastélyokba, erdő szélére és a legkülönbözőbb szabadtéri sörsátrakba szervezett esküvői bulik is, de a hagyományosabb templomi, illetve vidéki helyszínek sem sokat veszítettek súlyukból (erről az esküvői díszletek bibliájának számító Pinteresten is gyorsan meggyőződhetünk). Ami a budapesti helyszíneket illeti: a legnépszerűbb helyeket nem csak szuperdrágák, hanem egy évre előre le kell foglalni azokat. Mostanában 100-200 ezer forinttól kezdődik a helyszínek bérleti díja, igény szerint akár millióig.

hvg.hu

Ha megvan a helyszín, jöhet az évődés a vendéglistával, ami a párok számára lelkileg is a legnagyobb stressz és idő. „A szervezést is szerettük volna ugyanolyan 'lazán' kezelni, mint az esküvőt, nem akartunk belefáradni, kikészülni. Élvezni akartuk a nagy napot. Minél kevesebb macera, minél több barát és rokon” – összegezte a szervezéssel kapcsolatos filozófiájukat Zsófia és Dani, akik a többieknél mintegy 20 fővel (és az átlagnak számító kb. 100 főnél) népesebb, 140 fős násznépet hívtak meg a nagy napra. A vendégek cateringjén nagykerbeszerzéssel, baráti felajánlásokkal, saját készítésű ételekkel Zsolték faragták a legtöbbet (az étel és ital összesen 300 ezer forintra jött ki), de Daniéknál is bejött az ötlet, hogy tradicionálisabb menük helyett könnyebb svédasztalos fogadást adtak, és az esküvői tortán kívül náluk sütemény sem volt.

Az olyan fix kiadásokat, mint a gyűrű (kb. 200 ezer forint) vagy a fotós (100-300 forint) – hacsak nincs a közelben önfeláldozó profi fotós ismerős – nem lehet megúszni, az esküvői ruhákat viszont többen is a netről szerezték be használtan.    

Mindhárom pár nagyban támaszkodott a családra és a barátokra az előkészületeknél (díszek, gyertyatartók, ajándékok, egyéb saját kézzel készített kiegészítők) ami azon túl, hogy költséghatékony, soha vissza nem térő csapatépítő élmény. „Tudok olyanról, aki konkrétan többnapos díszkészítő workshopot szervezett a Börzsönybe, az esküvő helyszínére. Ez a megközelítés nekünk is nagyon szimpatikus volt, ezért hozzánk is már előtte nap lejöttek azok a barátok és rokonok, akiknek van ilyesmihez affinitása. Ezektől a közösségi élményektől még inkább a sajátunknak éreztük az egészet” – fejtegették Zsófiék, akiknél az ismerősök nem csak a háttérmunkálatokba segítettek be, hanem konkrétan két legjobb barátjuk adta őket össze. „A polgárit megtartottuk előre – a lány- és legénybúcsú másnapján –, mert azt szerettük volna, ha a „társasági esküvőn” olyan szertartás van, ami tényleg rólunk szól – ezért két nagyon jó régi barátunk tartotta, akik nagyon lelkiismeretesen felkészültek, és a hagyományosnál sokkal bensőségesebb hangulatot teremtettek.” A fotós Milán hozzáteszi, hogy ez azért elég ritka. „Sajnos kevés ilyen rendhagyó esketést lehet látni, pedig elég gáz, amikor a pap elrontja a nevedet és úgy csinál – ahogy a temetésen is –, mintha ismerne és lehozza a feladatot rutinból.”

Nem csak a szertartást, hanem az egész esküvő levezénylését is meg lehet oldani házon belül. Dani és Zsolt egyaránt feltűnés nélkül ellátta a házigazda szerepét, amihez elég volt néhány határozottabb felszólalás. „A levest ne rímekben tálaljuk már” – ragadta meg Saci a klasszikus vőfély és a praktikusabb ceremóniamester közötti különbséget. Utóbbit kifejezetten azért kérték fel 100 ezer forintért, hogy tehermentesítve legyenek a stresszesebb rendezvényszervezői feladatoktól.  

hvg.hu

És hát a zene! A mulatós biztosan nem halt ki Magyarországon, de az általunk megkérdezett házastársak esküvőin kivétel nélkül a szűkebb vagy tágabb ismeretségi körből kikerült DJ-k setlistjei festették rózsaszínre az eget (50-100 ezer forintért), figyelembe véve az előre egyeztetett kívánságlistát.

Hogy mi a házasság lényege? „Még inkább összetartozás, elköteleződés, szeretetet, önmaguktól alakított szabályok és korlátok, egymás vállalása egy életre.” Ezeket is jelentheti.

Magyarországon egyébként a házasságok kb. fele válással ér véget, vagyis látszik, hogy nem egyszerű műfaj. Nem reprezentatív beszélgetéseinkből az viszont biztosan kiderült, hogy a külsőségekkel kevesebbet, egymással és a szeretteinkkel pedig többet foglalkozni menő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!