szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Naná, hogy A Viszkis című mozi ihlette a whiskey-s burgert, amelyet a film bemutatásával egy időben prezentált a népszerű sreet food lánc. Most pedig már a receptet is megosztják a nagyérdeművel. Lehet otthon próbálkozni.

 

 

 Az ugye nem egy meglepő fordulat, hogy a fogás különlegessége a whiskey-ben pácolt hús. De még a készre sütött húspogácsákat is whiskey-s szósszal glasszírozzák (fényezik). 

 „A húst Jack Daniels whiskey-ben pácoljuk, amitől megváltozik a húspogácsa textúrája, puhább, lágyabb lesz tőle. Sütéskor egy ananász és teriyaki alapú, saját készítésű whiskey-s glaze-zel fényezzük. Amellett, hogy imádjuk az aktuális sztorikat, gasztro szempontból is elképesztően izgalmas kombináció. Az ötlet ismét Varga Sáritól, és a Socially-től érkezett, akik anno a Kenderesi-sajtbureszt is tető alá hozták” -  mondta el Susánszky Ádám, a Zing egyik tulajdonosa.

Puskás Nóri/Zing

 Az új burger megfelelő alapanyagokkal házilag is elkészíthető. Az eredmény nem biztos, hogy ugyanolyan lesz, mintha valamelyik profi evőhelyen kapnánk, de neki lehet veselkedni, pláne ha az „élet vízével” nemcsak a húst locsoljuk meg, hanem magunkat is bátorítjuk egy kicsit…

S akkor íme a közevésre bocsátott  recept, amelyben ugyan kissé hevenyészve bánnak a mennyiségekkel, de megpróbáltuk kiokoskodni.

A húspogácsa és a máz

marhahús (egészben vagy daráltan)

1/2 üveg Jack Daniel’s whiskey

1/4 ananász

barnacukor

A marhahúst 3-4 órán keresztül whiskey-ben pácoljuk, majd besózzuk, ledaráljuk és húspogácsákat készítünk belőle. Ha nincs otthon húsdarálónk, viszont van megbízható hentesünk, akkor előre ledarált hússal is készíthetjük. De akkor jóval kevesebb ideig (1-1,5 óra) pácoljuk a húst, legalább is, ha nem akarunk berúgni tőle, ugyanis túlságosan whiskey-s lenne. Mielőtt elkezdjük sütni a pogácsákat, készítsük el a glasszírozáshoz szükséges szószt: a Zingben barnacukrot, felkockázott friss ananászt és whiskey-t főznek össze sűrű mázzá, ezzel kenegetik a húst sütés közben, hogy különleges fényezést kapjon.

Megjegyzés: Általában 4 darab húspogácsára ½ kg marhahúst szoktak számolni a nagymesterek (pld. Martin Kintrup a Burgerek Nagykönyve szerzője), lehetőleg hátszínt.

A fél üveg whiskey, az szerintünk 7 dl-nek a fele lehet, kissé sokalljuk, maradjunk annyiban, hogy jó, ha ellepi a húst, amit nagyobb kockákra vágva is pácolhatunk (úgy könnyebb is ledarálni)

 

Puskás Nóri

Burger:

hamburger buci (készen kapható)

Fry szósz (házilag ez is elkészíthető, de készen is kapható)

almaecet

kínai bors (őrölt)

lollo rosso saláta

ökörszív paradicsom

sült hagyma szeletek

savanyú uborka

füstölt cheddar sajt szeletek

mustár és Sriracha thai citromfüves chili szósz 5:1 arányban (utóbbi szintén készen kapható - amúgy fokhagymás, thai bazsalikomos vagy citromfűves krémes  chilli)

Keverjünk össze egy csészényi Fry szószt egy kevés almaecettel, és ízlés szerint ízesítsük kínai borssal. Vágjuk félbe a bucit, az alsó felét kenjük meg a szósszal, majd helyezzük rá a salátát és egy karika paradicsomot. Erre kerül a húspogácsa, amire érdemes még forrón rácsúsztatni a füstölt cheddar szeletet, hogy kicsit ráolvadjon. Végül rápakoluk a sült hagymadarabkákat és a savanyú uborka szeleteket. A Zingben három kis pötty Sriracha-s mustárt tesznek az uborkák tetejére, de ha szeretjük a csípőset, lehet többet is. Ha készen vagyunk, tegyük rá a buci felső részét, és tálalás előtt szúrjuk át egy nyársal, hogy ne csússzon szét a művünk.

TIPP: A Zing ugyan nem árulta el saját Fry szósz receptjét (jellemzően Styr-Fry szószként kapható készen számos változatban), de ezzel a kombinációval nem fogunk mellé:

1/4 csésze majonéz

2 teáskanál ketchup

1 teáskanál ecet

1/2 teáskanál őrölt feketebors

1/2 teáskanál só

A hozzávalókat alaposan összedolgozzuk, hogy szép homogén szószt kapjunk.

Megjegyzés: A sült hagymához érdemes vékony csíkokra vagy karikákra szeletelni a hagymát, amit aztán besózunk (ez a típusú hamburger  a füstölt sós hagymának is örülhet), és pár percig állni hagyunk. Utána papírtörlővel felitatjuk a kicsapódó nedvességet. Lisztbe forgatjuk az előkészített hagymát, aztán egy serpenyőben olajon (vagy sütőpapírral bélelt tepsiben) arany barnára sütjük.

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!