Halálos kór tizedeli a vombatokat, a diéta lehet a megoldás

Ausztrál tudósok úgy vélik, megtalálhatták a választ a csupaszorrú vombatpopulációt tizedelő halálos kórra: magas zsírtartalmú diétával szállnak harcba a szarkoptikus rüh ellen.

  • MTI MTI
Halálos kór tizedeli a vombatokat, a diéta lehet a megoldás

A világon több mint 100 emlősfajt sújtó betegséget a Sarcoptes scabiei atka okozza, amely a vombatok bőrén élősködik, heves vakaródzásra késztetve őket.

"Az atka jelenléte irritációt, vakaródzást, szőrhullást és a bőr elvékonyodását okozza. Súlyos esetben az állat elhullásához vezet" - mondta Alynn Martin, a Tasmániai Egyetem munkatársa, a Royal Society Open Science folyóiratban közzétett tanulmány vezető szerzője.

A Tasmánia északi részén lévő Narawntapu Nemzeti Parkban járványossá vált a betegség, a vombatállomány 94 százalékkal csökkent - tette hozzá.

A kutatók az állatok tanulmányozása nyomán kimutatták, hogy a rühes állatok jóval több energiát égetnek el, jelentősen csökken a testhőmérsékletük. Megváltozik a magatartásuk, sokat pihennek, és rendszerint vakaróznak ahelyett, hogy táplálékot gyűjtenének.

"Így képtelenek fedezni energiaszükségletüket, mivel kevesebbet esznek" - magyarázta a kutató.

A tudósok felfedezték, hogy a rühes vombatok zsírszövetében megváltozik a zsírsavösszetétel, ezért úgy vélik, hogy a magas zsírtartalmú diéta lehet a megoldás a halálos kórra.

"Kutatásunk egy nagyobb projekt része, amely azon dolgozik, hogy segítse a vadon élő vombatok szarkoptikus rühességének kezelését, reméljük, hogy eredményeink segíteni fogják az előrelépést e téren" - hangsúlyozta a kutató.

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Beszűkült tudatállapot, negatív spirál – a bullyinghoz hasonlít, amit a Coldplay-kivetítőn lebukott igazgató átél

Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?