szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Megkockáztatjuk, hogy Manhattan akkor a legszebb, amikor a kelet-nyugati irányú utcákat hosszan besüti a felkelő és a lemenő nap. Ilyen csupán négyszer fordul elő egy évben, a Manhattanhenge, azaz a manhattani napforduló különleges eseménynek számít.

Helyi idő szerdán szerdán nyolc óra körül aki csak tehette New Yorkban, az a telefonjával vadul fotózni kezdett. Manhattanhenge, azaz manhattani napforduló volt, ilyenkor a manhattani ember a felkelő, illetve a lenyugvó napot pontosan a városrész kelet-nyugati irányú utcáinak vonalában látja. Ezúttal a napnyugta aranyozta be a várost.

Az évente mindössze négyszer előforduló jelenség különösen a felhőkarcolókban gazdag középső városrészben látványos, ahol a nap hosszasan a magas épületek övezte utcák középvonalában látható.

A jelenséget Neil deGrasse Tyson asztrofizikus nevezte el 1996-ban, a Stonehenge sziklái közé besütő nap ihlette meg.

A nap a tavaszi és az őszi napéjegyenlőség idején kel pontosan keleten és nyugszik pontosan nyugaton. A manhattani kelet-nyugati irányú utcák valójában 29 fokos szöget zárnak be a kelet-nyugati iránnyal – írja a Wikipédia.

OLIYA FEDUN / CROWDSPARK

Ennek megfelelően a lenyugvó nap útban a nyári napforduló felé május 28-án látható az utcák vonalában, majd a napfordulót követően, a nyugati irányhoz visszatérve július 12-én ismét feltűnik. Hasonlóan, a napkelte a téli napfordulótól egyenlő távolságra, december 5-én és január 8-án látható az utcák vonalában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!