szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Új szempontból közelítették meg a macskák és gazdáik kapcsolatát magyar kutatók.

A macskák és gazdáik közötti kommunikációt vizsgálták az Eötvös Loránd Tudományegyetem Etológia Tanszékének kutatói. A kutatás új szempontból közelítette meg a háziállatok viselkedését, eddig ugyanis a házimacskákról szóló etológiai vizsgálatok elsősorban a ragadozó viselkedésről, illetve a különféle magatartásproblémákról szóltak. Most azonban a kutatók arra keresték a választ, hogy milyen állat a macska az emberrel való együttélés szempontjából.

Ma már szinte ugyanannyi háztartás rendelkezik macskával, mint kutyával, mégis, előbbiek viselkedéséről sokkal kevesebbet tudunk, mint az ember barátjaként számontartott kutyákéról. Erre épít az ELTE tanulmánya: a tulajdonosok megkérdezése után a kutatók arra jutottak, hogy minél magasabb értelmi képességet tulajdonítanak a gazdák a macskáknak, általában annál több kommunikációról számolnak be kettejük között. A macskatartók kedvenceikhez való viszonyulása sem egyforma: a nők általában többet feltételeznek empátia terén kedvenceikről, mint a férfiak. Az idősebb tulajdonosok pedig gyakrabban számoltak be arról, hogy háziállatuk érzelmileg igazodik hozzájuk.

A kutatásból kiderült, hogy a macskatartók úgy látják: háziállataik jelentős érzelmi és értelmi képességekkel is rendelkeznek, és nem csak figyelnek, de a maguk módján többféleképpen kommunikálnak is az emberrel. Így a macskák – a közhiedelemmel ellentétben – teljes élményt nyújthatnak gazdáiknak a kétirányú interakciók és a társas megértés szintjén.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!