szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy kanadai kutatás szerint az otthoni fertőtlenítőszerek gyakori használata miatt akár még túlsúlyos is lehet a gyerek. Az ok a bélflóra egyensúlyának felborulásában keresendő.

A különböző felületek tisztítására alkalmas és egyéb, a háztartásokban gyakran használt baktériumölő fertőtlenítőszerek hozzájárulhatnak a gyerekkori elhízáshoz a bélflóra összetételének megváltoztatásával – állítja egy hétfőn publikált kanadai tanulmány.

Azoknál a 3-4 hónapos gyerekeknél, akik otthonában a szülők hetente használnak antibakteriális tisztítószereket, kétszer nagyobb valószínűséggel emelkedik meg a Lachnospiraceae nevű bélbaktérium mennnyisége, mint azoknál, akiknél otthon nem fertőtlenítenek ennyire gyakran. A Lachnospiraceae bélbaktériumok szintjének megemlekedése veszélyes is lehet, mert például egy hároméves gyereknél már kimutathatóan összefüggésben van a baktériumok számának növekedése a magasabb testtömegindexszel – állítja a tanulmány.

Anita Kozyrskyj, az Albertai Egyetem gyermekgyógyász professzora és egyben a tanulmány vezető szerzője szerint ugyan a Lachnospiraceae természetes összetevője az emésztőrendszerünk bélflórájának, állatokon végzett kísérletekből már tudjuk, hogy az ezen baktériumok megemelkedett szintje magasabb testzsírral és inzulinrezisztenciával jár.

A kanadaiak kutatása most azt próbálta bebizonyítani, hogy az otthoni tisztítószerek túlzott használata akár a Lachnospiraceae baktériumok számának növekedéséhez vezethet. 2009 óta követték a kutatásban részt vevő gyerekeket, már az anya terhességének felénél megkezdték az adatok rögzítését, és a gyerekekről tinédzser korukig vezettek adatokat. A szülőknek először a 3-4 hónapos gyerek székletmintáját kellett leadniuk, majd a szülőket az otthonukról, annak takarításáról kérdezték. A kutatók 757 gyereket vizsgáltak így éveken át, folyamatosan rögzítve a testtömegindexüket és az otthoni fertőtlenítőszerek, mosó- és tisztítószerek használatának gyakoriságát.

Azt találták, hogy míg a fertőtlenítőszerek használata összefüggésben van a Lachnospiraceae baktériumok szintjének megemelkedésével, addig a mosószerek és a nem antibakteriális tisztítószerek nincsenek hatással a bélflórára.

A kutatók ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy további kutatásokra van szükség ahhoz, hogy a gyerekkori elhízás és az otthoni fertőtlenítőszerek közötti ok-okozati összefüggést biztosan ki lehessen jelenteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!