szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A dél-egyiptomi Luxorban harminc színes fakoporsóra bukkantak a kutatók, a bennük lévő múmiák épen megmaradtak.

A leletegyüttest szombaton mutatták be ünnepélyes kereket között a dél-egyiptomi Luxorban, ilyen jellegű kincset több, mint egy évszázada nem találtak az egyiptológusok a Nílus-menti országban. A harminc, gondosan faragott és színes fakoporsóban férfiak, nők és gyerekek múmiái kerültek elő, méghozzá igen jól megmaradt állapotban.

 

Discovery / Phil Zimmerman
Az egyiptomi régészeti hivatal közleménye szerint a lelet a Luxor nyugati partján lévő al-Aszaszif temetőben, a Királyok völgyéhez közel került elő. A koporsók az i. e. X. századból valók, feltehetően a 22. dinasztia korából. Így a felfedezés az utóbbi évek egyik legjelentősebb egyiptológiai feltárása.

A koporsókat előbb restaurálják, majd a Nagy Egyiptomi Múzeumban állítják ki őket, melynek kapui jövőre nyílnak meg a gízai piramisok mellett. Az új múzeumba költözik a kairói belvárosban lévő jelenlegi Egyiptomi Múzeum.

A mostani felfedezés előtt több komolyabb leletre is bukkantak a régészek Egyiptomban, az egyikre például a hónap elején, amiről itt számoltunk be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!