szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az atomkatasztrófában életét vesztő egyik tűzoltó felesége azt mondja, nem adott engedélyt arra, hogy a történetét felhasználják a sorozathoz.

Az idei év egyik legnagyobb tévés sikere volt az HBO Csernobil című sorozata. Az atomkatasztrófát feldolgozó sorozat egyik főhőse volt Ljudmilla Ignatyenko, akinek a tűzoltó férje egyike volt a baleset első halálos áldozatainak.

Ignatyenko most a BBC-nek adott interjút, és azt mondta, soha nem adott engedélyt az HBO-nak, hogy bemutassák a történetét, a média zaklatása miatt pedig bujkálni kényszerült.

Ignatyenko 1986. április 26-án már házas és állapotos volt, a csernobili atomerőműnél dolgozó tűzoltó férjével első gyereküket várták. A BBC-nek azt mondta, május elsején kapott virágot utoljára a férjétől, akit ekkor már a kórházban ápolták. A három szál szegfűt a párnája alól vette ki.

Ljudmilla Ignatyenko szerepében Jessie Buckley
HBO / Csernobil

A nő azt mondja, a tévésorozat óta nagyon sok bírálatot kapott. Azt vetik a szemére, hogy megölte a gyerekét, kérdőre vonják, hogy miért látogatta meg a sugárfertőzött férjét a kórházban, tudva, hogy állapotos. „Hogy hagyhattam volna magára?” – kérdez vissza, emlékeztetve arra, hogy akkoriban még semmit sem tudtak a sugárzásról, ő pedig úgy hitte, a magzata biztonságban van. Az újszülött négy órával a szülés után meghalt.

Az igazi Ljudmilla Ignatyenko ma
BBC

Ljudmilla Ignatyenko nehezményezte, hogy a sorozatot készítő HBO nem kereste meg őt, a cég azonban azt állítja, hogy a forgatás előtt, közben és után is tájékoztatták a projektről. Szerintük Ignatyenko egyszer sem jelezte, hogy nem szeretné, ha a története megjelenne a filmben.

Ignatyenko azt mondja, nagyon nehéz volt belenéznie a filmbe, amelyben szerinte sok a hazugság. Sok részlet viszont elérzékenyítette – például a szürke kardigán, amit a valóságban is viselt.

Ljudmilla Ignatyenko 33 évvel a férje halála után sem házasodott újra, de felnevelt egy gyereket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Bedő Iván Kult

A Csernobil iszonyatosan nyomasztó, de mennyi igaz belőle?

A most véget érő sorozatnak még Nobel-díjas forrása is van, és többnyire hűen idézi fel az 1986-os tragédiákat, ráadásul a színészek is nagyon hasonlítanak az általuk megszemélyesített figurákra. A sorozat azonban nem mindig követi a valóságot. Mi a helyzet az atomerőműbe zuhanó helikopterrel? És mi lett a búvárokkal, akik alámerültek a radioaktív vízbe? Megnéztük, hogy mi igaz és mi valódi.