szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a koronavírusos betegek tüneteit enyhítő, kísérleti vérplazmaterápia kidolgozását és alkalmazását támogatja.

Az ITM egy olyan projektet támogat, amelynek célja, hogy a koronavírus-fertőzés ellen hatékonyan lehessen alkalmazni a szérumterápiát. Ehhez szükségesek a COVID-19-ből felgyógyultak levett vérplazmái.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium honlapján az áll, hogy a projektet Lacza Zsombor, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese, az OrthoSera ügyvezetője vezeti. A cég innovatív vérszérum terápiákat fejleszt, hagyományos célterülete az ízületi regeneráció és a csontpótlás.

A tárca támogatása azonban most lehetővé tette, hogy a vállalkozás a kutatási és gyártási kapacitásait a vírusellenes szérumterápia kidolgozására fordítsa. A kutatócsoport a Semmelweis Egyetemmel és a Pécsi Tudományegyetem virológiai központjával együtt fejlesztette ki a már engedéllyel is rendelkező szérumot, amelynek beadása a héten megkezdődhet. Fő partnerük az ellenszérum előállításában a KEDPLASMA Magyarország és az Országos Vérellátó Szolgálat, a betegek kezelése pedig a Semmelweis Egyetem segítségével valósulhat meg – írják.

A projekthez olyan donorokat keresnek, akik átestek már a koronavírus-fertőzésen, és hivatalosan is gyógyultnak tekinthetők, "így védettek a másokra veszélyes koronavírus ellen", de azt érdemes hozzátenni, hogy a WHO épp a napokban jelezte, hogy egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy egy leküzdött COVID-19 betegség után kialakulna az immunitás.

Eddig 40-en jelentkeztek a vérplazmavételre. Az orvosi csapat szakemberei a donorokat az operatív törzs segítségével fogják a vérplazmaadás helyszínére szállítani.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!