szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint az egyeztetés az érettségiről csak színház volt és hamisnak tartja az abból levont következtetést.

Az érettségi vizsgák május 4-i lebonyolítására vonatkozó döntés visszavonására szólította fel Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkárt a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmánya szombaton.

Az államtitkárnak címzett levélben azt írták, hogy

az egyeztetéseket ígérő hírek után megdöbbenve tapasztalták, hogy ez az egyeztetésnek nevezett esemény már le is zajlott, mégpedig úgy, hogy ön kizárólag a kormánynak alárendelt, és vele egyetértő szervezetekkel egyeztetett.

Pénteken jelentette be Maruzsa, hogy egyeztetett a Nemzeti Pedagógus Karral, a Pedagógusok Szakszervezetével, a Klebersberg Központtal, az Oktatási Hivatallal és az országos tiszti főorvossal is és arra jutottak, hogy az érettségi vizsgákat nem halasztják el.

Közölte, hogy a kormány május 4. és 21. közé jelölte ki az érettségi időpontját, de ez változhat a járványhelyzet alakulásától függően.

A PDSZ azt írta a levelében, hogy "elutasítja az egyeztetésnek ezt a színházi formáját, és hamisnak tartja az abból levont  következtetést."

Azt is kifogásolta a szakszervezet, hogy a hat megkérdezett szervezetből csak az Országos Diáktanács véleményét hozta nyilvánosságra Maruzsa: annak 19 tagjából 17-en támogatták az érettségi május 4-ei kezdetét.

Kérdés, hogy milyen információk alapján szavazott a 19 diák. Vajon tudták-e, hogy a május 4-ei érettségi elhalasztásának mi az alternatívája? A jogszabályokban és az államtitkári kommunikációban ennek nyoma sincs.

A PDSZ szerint a döntéssel olyan, akár krónikus betegségben szenvedő, vagy veszélyeztetett családtagokkal rendelkező fiatalokat is a májusi érettségire szorítanak, akik jogosan féltik a továbbtanulásukat.

Nem az a kérdés, hogy lebonyolíthatók-e a vizsgák, hanem az, hogy mekkora kockázattal. A PDSZ szerint egyetlen ember egészségét és életét sem szabad veszélyeztetni olyan esetben, amikor nincs maximális biztonság és van kockázatmentes alternatíva. Márpedig lehetőség van az érettségik és az egyetemi őszi szemeszter kezdetének elhalasztására, és ezen túl is jó pár más lehetőség kínálkozik, beleértve akár a jegymegajánlást vagy az online érettségit is

- írták.

A szakszervezet arra szólította fel Maruzsát, hogy azonnal vonja vissza a döntését.

Ha ezt nem teszi meg, ön is legalább olyan mértékben lesz felelős az ebből következő tragédiákért, mint főnöke - zárul a levél.

A diákok már régóta várták, hogy eldőljön az idei érettségi sorsa. A HVG oktatási portálja, az Eduline olvasóinak többsége szerint el kellene halasztani a vizsgákat, a kormány viszont már korábban is jelezte, hogy nem tolná el az érettségit, de csak az írásbeli vizsgákat tartanák meg. A Nemzeti Pedagógus Kar azt javasolta, hogy a nem felvételiző diákok a megajánlott jegyet kapják meg az érettségin, a Civil Közoktatási Platform szerint pedig egyáltalán nem kellene megtartani az idei vizsgákat. A TASZ szerint helytelen megtartani az érettségit ebben a formájában.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is kritizálta a kormányt, még sztrájkot is hirdetett azon tanárok körében, akik szerint veszélyes lenne májusban megtartani a jelenlegi feltételek mellett az érettségiket. Maruzsa később szélsőbaloldali terrorszervezethez hasonlította az tiltakozó szakszervezetet. A Szülői Hang is úgy gondolja, hogy kockázatos az érettségi ebben a formájában, a DK még petíciót is indított, hogy halasszák el a vizsgákat, ugyanezt követelte az Oktatói Hálózat. Bár Szlovákiában nem lesz érettségi és egy jegyet ajánalak meg, a magyar kormány a tiltakozások ellenére végig kitartott a döntése mellett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Élet+Stílus

PDSZ: Vegyenek ki szabadságot a tanárok az érettségi idejére

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) sztrájkot hirdet azon tanárok körében, akik szerint veszélyes lenne májusban megtartani a jelenlegi feltételek mellett az érettségiket. Az Emmi szerint felháborító, hogy a szervezet nyíltan az érettségi megakadályozására buzdítja a pedagógusokat.

hvg.hu Élet+Stílus

PDSZ: Igenis be kell zárni az iskolákat!

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint be kell zárni a közoktatási, köznevelési intézményeket. A közvéleményt megtévesztőnek és pánikkeltőnek tartják Gulyás Gergely szerdai állítását a tanév esetleges megismétléséről.