szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Már zajlik a tiszavirágzás, az egyedülálló természeti látványosság, amit nemrég a Hungarikum Bizottság mint kiemelkedő jelentőséggel bíró nemzeti értéket, hungarikumnak nyilvánított.

A tiszavirág a legnagyobb kérész Európában, 2,5-3,8 centiméteresre nőhet, fehér farksertéinek hossza a 8 centimétert is elérheti. A nőstények nagyobbak, farksertéik pedig rövidebbek, így gyorsabban is repülnek, mint a hímek.

Egy-egy nőstény 7-8 ezer megtermékenyített petét rak a víz felszínére, amelyek a fenékre süllyedve kikelnek, majd az aljzatba vagy a partoldalba fúrják magukat. Három évig fejlődnek, miközben a vízben lebegő szerves törmelékkel táplálkoznak, s 15-25 alkalommal vedlenek.

A három év elteltével a víz felszínére emelkednek, s átváltozás után párosodnak. A hímek röviddel ezután, a nőstények pedig a petéik lerakását követően elpusztulnak.

MTI / Komka Péter
MTI / Komka Péter
MTI / Komka Péter
MTI / Komka Péter

Két éve videóra vették, hogyan zajlik az állatok vedlése:

Elképesztő videó arról, hogyan alakul át a tiszavirág

A videót készítő Marianna kiült a Tisza partjára szerda délután, ahol egyszer csak az ölébe pottyant egy épp párzóképes imágóvá vedleni készülő Palingenia longicauda, azaz tiszavirág.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!