szerző:
Tóth Sándor
Tetszett a cikk?

Elég kivételes, hogy egy mixerről dokumentumfilmet forgassanak. De ha a havannai Floriditában keverte az italokat Hemingwaynek, az mindjárt más.

A magyarok által is kedvelt Földközi-tengeri nyaralóhely, Lloret de Mar szülötte Constantino Ribalaigua Vert, aki az 1910-es évek elején hagyta el hazáját sok honfitársával együtt, hogy szerencsét próbáljon a tengerentúlon. Ő Kubában talált új otthonra. 26 évesen, 1914-ben állt be a Floridita mahagóni bárpultja mögé, és röpke négy év múlva már a tulajdonosa is lett a helynek. A helyiek pedig úgy kezdték emlegetni Ribalaiguát, mint El Rey de los Cocteleros, vagyis a Koktélkirály.

Facebook

Persze ettől még nem biztos, hogy bekerül a „történelembe”, ha egy szép napon nem toppan be hozzá a Floriditába az 1930-as évek elején Ernest Hemingway. Mint az író unokahúga, Hilary egy interjúban elmondta, Hemingwayt valójában csak a szükség vitte be a bárba (a mosdót kereste), ami aztán húsz éven át a törzshelye lett. Megütötte a fülét, hogy a vendégek a daiquirit dicsérik. Kért egyet ő is, aztán egy újabb pohárral, de ezt már kevesebb cukorral és dupla rummal. Innen ered a daiquiri róla elnevezett változata, a Papa Doble (ismert, hogy Hemingway beceneve Papa volt). Így kezdődött a mixer és a Nobel-díjas író több mint két évtizedes barátsága.

Azóta népszerű turistalátványossággá vált a Floridita, ahol 2003-ban helyet kapott Hemingway életnagyságú szobra is. José Villa Soberón alkotása a bárpulton támaszkodó írót ábrázolja, és tisztára olyan, mintha figyelné a mixert, ahogy az éppen következő daiquirit készíti neki. Volt úgy, hogy ez meglehetős gyakorisággal ismétlődött, Philip Greene koktéltörténész szerint előfordult, hogy Hemingway egyetlen délután 17 Papa Doble-t ivott meg.

Facebook

A legendás Constante mostantól egy kicsit kilép híres vendégeinek árnyékából: Hemingwayen kívül Tennessee Williams, Jean Paul Sartre dráma- és regényírók, Gary Cooper kétszeres Oscar-díjas színész és Ava Gardner színésznő, kora legnagyobb hollywoodi sztárja is szorgalmasan látogatták a Floriditát.

Floridita archív

A koktélkirály életéről készült 55 perces spanyol dokumentumfilmet (Constante y El Floridita de Hemingway – Constante és Hemingway Floriditája) Ramón Vilaró újságíró, író és dokumentarista jegyzi, akinek az érdeklődését Hemingway Szigetek az Áramlatban című regénye keltette fel a Floridita és a bártulajdonos iránt.

A dokumentumfilmet az augusztus végén Málagában rendezett filmfesztiválon mutatták be.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!