szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatói közleményben számoltak be egyik társuk, Faur Anna szakmai indokokkal nem alátámasztható elbocsátásáról. Az eljárást kicsinyesnek és elfogadhatatlannak nevezik, amelyből hiányzik az emberség.

„A fenntartóváltás nem okoz változást az egyetem működésében. Minden tanár tanít tovább (hacsak nem mond fel), és minden osztály úgy folytatja a munkát, ahogy eddig is” – kezdik közleményüket az SZFE-s diákok, idézve Vidnyánszky Attilát, a Színház- és Filmművészeti Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának elnökét, aki ezt az origo.hu-nak mondta augusztusban.

Majd a Független Szabad Egyetem honlapján közzétett közlemény arról tájékoztat, hogy november 30-án Faur Anna, a Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatója postán kapta november 25-re datált azonnali hatályú elbocsátását, melyet Novák Emil mb. rektorhelyettes írt alá.

December 1-én az SZFE Minőségmenedzsment Tanácsa levelet fogalmazott Novák Emilnek, amelyben szakmai és emberi érvekre hivatkozva kérték a felmondás visszavonását. Faur Annát Novák Emil még aznap találkozóra hívta, amit a megbeszélés napjának reggelén egy SMS-ben lemondatott, majd telefonon üzente, hogy újra fogja hívni.

Pár nap múlva a HR-osztály a kilépő papírjaival kapcsolatban kereste. Két oktató újabb, személyes levelet írt Novák Emilnek, és Faur Anna maga is levélben érdeklődött az elbocsátás indokairól. Válasz egyik levélre sem érkezett, azóta sem keresték, kilépő papírjait postán megkapta – olvasható a közleményben.

A közlemény sorra veszi Faur Anna szakmai kvalitásait: a doktorjelölt kolléga, annak ellenére, hogy december 14-ig három hónapos próbaidős szerződése volt, négy éve folyamatos jogviszonyban áll az Egyetemmel. 2017-től kutatóként dolgozott egy hároméves európai kutatásban, amiben az öt nagy magyar művészeti egyetem konzorciumban vett részt. Ajánlásokat és módszertant fejlesztett a Nemzeti Alaptanterv felé a média- és drámaoktatás reformálására. Most jelenik meg az SZFE kiadásában "Pedagógiai problémák feldolgozása filmes eszközökkel" címmel a kutatáshoz kapcsolódó tanulmánya. Szeptember óta, hat hónapos passzív GYED után, oktatói státuszban folytatta a munkát a Film- és Médiaintézetben, tagja (volt) a Minőségmenedzsment Tanácsnak. Négy órás állása mellett kétéves ikergyermekeit neveli - sorolja a közlemény.

Az SZFE oktatói úgy vélik, hogy a döntést szakmai szempontok semmiképp nem indokolják. Ezért nem zárható ki, pusztán az a kiváltó oka, hogy Anna több mint nyolcvan kollégájával együtt nem jelent meg egy vezetőség által kezdeményezett találkozáson, ehelyett a tanárok levélben fogalmazták meg, hogy nem lehet jövőről beszélni addig, amíg az oktatás be van tiltva az egyetemen, és a félév elfogadásáért küzdenek.

Méltatlan, kicsinyes, szakmai szempontból elfogadhatatlan a döntés. A látszólag jogszerű eljárásból hiányzik az emberség – olvasható a közleményben.

A munkaügyi pert a Társaság a Szabadságjogokért magára vállalta, az Egyetem tanárai pedig Faur Anna doktorjelölttel együtt folytatják az autonómiáért, a szabad oktatásért vívott küzdelmüket.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!