Alkotmányellenesnek minősítette egy japán bíróság a melegházasság tilalmát

Önkormányzatok saját hatáskörben már döntöttek az elismerés mellett, de most először hozott olyan döntést japán bíróság, amely szerint az alkotmányba ütközik, hogy az állam nem ismeri el az azonos neműek házasságát.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Alkotmányellenesnek minősítette egy japán bíróság a melegházasság tilalmát

Alkotmányellenesnek minősítette a szapporói kerületi bíróság azt, hogy Japánban a kormány nem ismeri el az azonos neműek házasságát.

A bíróság azonban ezzel együtt elutasította három pár kereseti kérelmét, amelyben egyenként egymillió jen (2,8 millió forint) kártérítést követeltek a japán kormánytól, amiért szerintük mulasztást követett el a jogalkotásban, nem téve lehetővé ezzel házasságkötésüket.

Japánban ez az első bírósági ítélet az azonos neműek házasságának törvényességéről. Jelenleg négy japán bíróság előtt folyik hasonló per. Megfigyelők szerint kérdéses, hogy a jogalkotók a bírósági döntés hatására be fognak-e vezetni reformokat.

A jelenlegi szabályozás szerint az azonos nemű párkapcsolatban élők egymás után nem örökölhetnek, és szülői felügyeleti jogokat sem gyakorolhatnak, ha a társuknak van gyereke. Az utóbbi években nagyjából egy tucat japán önkormányzat döntött úgy, hogy saját kezdeményezésre elismeri az azonos neműek élettársi kapcsolatát. Az ilyen partneri kapcsolatok bejegyzése jogilag nem bír kötelező erővel, de segít elejét venni a hátrányos megkülönböztetésnek olyan mindennapos dolgoknál, mint például a lakáskeresés.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.