Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

A fogyatékkal élők többségének a társas kapcsolatai sínylették meg a járványhelyzetet

Hiányzik nekik a szabadidős és sporttevékenység, valamint a közösség, derül ki a Suhanj! Alapítvány felméréséből.

  • hvg.hu hvg.hu
  • +${remainingCount} szerző
A fogyatékkal élők többségének a társas kapcsolatai sínylették meg a járványhelyzetet

Leginkább szabadidős és sporttevékenységük terén viselte meg a fogyatékkal élő és mozgássérült embereket a pandémiás időszak – derül ki a Suhanj! Alapítvány felméréséből, amelyhez a mozgás örömét a fogyatékkal élők számára átadni igyekvő civilek több mint 100 érintettet kérdeztek meg, többek között látás-, hallás-, illetve mozgássérülteket, autizmussal élőket.

Suhanj! Alapítvány

Az érintettek 83 százaléka számára gyökeresen átalakult a szabadidős- és sporttevékenység, de háromnegyedüknél a családi és társas kapcsolatok is.

A fogyatékkal élő gyereket nevelők 43 százaléka jelezte, hogy megszűntek a gyerekeknek szóló fejlesztések és tornák, amelyeket maguknak kellett pótolniuk. A kitöltők harmada nem jutott segítséghez, kétharmaduk viszont kapott ilyet a családtagoktól, barátoktól.

Suhanj! Alapítvány

A pandémia okozta fő megpróbáltatás számukra az volt, hogy a korlátozások felborították a napi rutint, ami egy fogyatékkal élő gyerek esetében különösen fontos. A szülők azt panaszolták, hogy a gyereküknek a legnagyobb nehézséget a megszokott közösségi élet hiánya és az elmaradt közösségi programok okozta.

Nem véletlen, hogy a szabadidős és társas tevékenységek hiányát nagyon megérezték a fogyatékkal élő és sérült emberek, számukra ugyanis a társas támasz még fontosabb, mint ép embereknél – idézte a közlemény Fejes Nelli pszichológust, aki maga is látássérült. A szakember szerint a mindennapok során sokkal kiszolgáltatottabbak, gyakrabban van szükségük apró segítségre az utcán, vagy a boltokban, ami a távolságtartás és a maszkviselés miatt jóval nehezebb volt.

„Sok fogyatékkal élő szembesül frusztráló mindennapi helyzetekkel, amiket nem tud úgy megoldani, ahogy szeretne, vagy ahogy kényelmes. A korlátozások miatt ez most az egész társadalomra nézve igaz, az elmúlt évben sokan átélték mindazt, amivel mi a mindennapjainkban küzdünk. Így volt egy nem tudatos társadalmi szemléletformálás is a járványveszély idején” – mondta a pszichológus.

Farokcsóválásból jeles – az új Superman-film kritikája

Farokcsóválásból jeles – az új Superman-film kritikája

1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt Richard Donner filmjében? Bryan Singer és Zack Snyder bicskája beletört, most James Gunn a kutyakártyát is kijátssza, hátha neki sikerül a lehetetlen. Mozikban a 2025-ös Superman.