szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egerton Ryerson ellentmondásos történelmi személyiség. Úgy reformálta meg a 19. században a kanadai oktatási rendszert, hogy közben erőszakos asszimilációra kényszerítette az indián törzsek gyerekeit.

Ledöntötték Adolphus Egerton Ryerson 19. századi kanadai politikus szobrát Torontóban, és a róla elnevezett egyetem úgy döntött, hogy nem állíttat új szobrot az előző helyére – áll a BBC által közzétett videóban.

Egerton Ryerson az 1800-as évek második felében egyfelől jelentős reformokat hajtott végre az oktatásban, egységesebbé tette a tankönyveket, ingyenessé az oktatást, másfelől létrehozta azoknak a bentlakásos iskoláknak a rendszerét is, amelyekbe az őslakos gyerekeket kényszerítették. A cél az volt, hogy az érintett gyerekekből "kiirtsák az indiánt". Ezek a szigorú katolikus neveltetést adó iskolák több mint száz éven át léteztek: a kanadai indiánok (magukat az Első nemzetek fogalommal jelölik) gyerekeit a családjaiktól és a kultúrájuktól elszakítva kényszerítették az intézményekbe, ahol eltiltották őket a saját nyelvük gyakorlásától, és nagyon gyakran fizikailag, szexuálisan is bántalmazták őket. Több mint 150 ezer gyereket "neveltek így át", és nagyon sokan közülük még az iskolákban belehaltak az erőszakos átnevelésbe. Voltak, akiket számukra addig ismeretlen betegségek vittek el, de sok gyerek öngyilkosságot követett el kétségbeesésében.

Ryerson szobrát azután döntötték el az Első nemzetek képviselői, hogy előző héten egy ilyen volt bentlakásos iskola területén tömegsírra bukkantak a kanadai hatóságok. 215 gyerek holttestét találták meg.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!