szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Tavaly márciusban indultak el, azóta több mint 500 kilométerre távolodtak az eredeti élőhelyüktől.

Hazaindult a délnyugat-kínai Jünnan tartományban vándorló, 14 tagú elefántcsorda, amely tavaly márciusban hagyta el a tartomány déli részén fekvő, Hszisuangbannai Természetvédelmi Területet. A Global Times című kínai lap szerint az összes elefánt jól van.

Az elefántok vándorlása kis távolságokra nem ritka, de a kérdéses csorda már másfél éve úton van, eredeti élőhelyüktől pedig több mint 500 kilométerre kerültek. A tudósok pedig még csak tippelgetni tudnak, hogy miért: valószínűleg élelmiszer, víz, menedék keresésével függ össze az útjuk. Eredetileg 17-en voltak, de egy tízéves elefántbikát július elején visszaszállítottak az eredeti élőhelyére, miután elvált a csapattól, két másik bika pedig még korábban tért vissza a természetvédelmi területre.

Az elefántok vasárnap este „mesterséges iránymutatással” keltek át a Jüancsiang-folyón – számoltak be a csordát felügyelő szakértők a Hszinhua kínai állami hírügynökség szerint. Segítségre az esős évszakban megemelkedett vízszint miatt volt szükségük. Szombaton Jühszi város közelében haladtak el, a Global Times szerint közben nem jelentettek veszélyt az emberekre.

Kína azon kevés helyek egyike a világon, ahol a vadon élő elefántpopuláció nő a sikeres fajmegőrzési erőfeszítéseknek köszönhetően. Jünnan tartományban, az ázsiai elefántok egyetlen Kínában található, természetes élőhelyén az 1970-es években még 170 egyedből álló populáció mára 300-ra növekedett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI / hvg.hu Zhvg

Feladja a leckét az elefántkutatóknak a Kínát keresztül-kasul bejáró csorda

Az elefántok jó 500 kilométert vándoroltak eddig, láthatóan céltalanul. Viselkedésük nem csak ezért nagyon szokatlan: útközben fialt le több nőstény is, a felnőtt állatok pedig fekve pihentek. A kutatók csak abban biztosak, hogy nem klasszikus vándorlásról van szó, illetve hogy az állatok kimerültek és stresszesek.