szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A golden retriever vércukorszintjelző kutyaként bárhol, bármikor figyelmezteti gazdáját.

A 24 éves Jacsmanik Attila hároméves kora óta cukorbeteg. A szülei napi szinten segítettek neki abban, hogyan mérje meg a cukrát, hogyan adagolja az inzulint, ha szükséges, és támogatták abban is, hogy focista legyen. Hat éve pedig egy segítőkutyát is igénybe vettek: Zsömi nem csupán munkakutya, hanem igazi társa lett az egri fiúnak – számol be a történetükről a Blikk.

A kiképzett segítőkutya azonnal jelzi, ha a gazdájának fel- vagy lemegy a cukra. Ilyenkor azonnal elkezd forogni, szabadtéren ugat, pacsit ad, esetleg ráhajtja a fejét a lábára. A NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület korábbi közleménye szerint a speciálisan képzett kutyák az alacsony/magas vércukorszint beállásakor megjelenő szag érzékelésével segíthetnek elkerülni gazdájuknak a rosszulléteket.

„Miután jelez, megmérem a cukromat, hogy lássam mi a helyzet. Ha felmegy a cukrom adok magamnak inzulint, ha lemegy, akkor eszem egy kicsit” – magyarázta a lapnak Jacsmanik Attila, és azt is elárulta: kutyája olyannyira tökéletesre fejlesztette érzékeit, hogy már másnál is jelzett, valami nincs rendben.

„Egy pláza liftjében utaztunk egy anyukával és a kisgyerekével. Zsömi hirtelen jelezni kezdett, de nem nekem, hanem a kisfiúnak. Szóltam az anyukának, hogy Zsömi egy vércukorszintjelző kutya, majd udvariasan megkérdeztem, a gyermekének nincs-e problémája a cukrával. Mint kiderült, Zsömi érzékei nem csaltak, a fiú cukorbeteg volt” – mondta a büszke gazdi, aki szeretné minél több embernek megmutatni, hogy Zsömi egy „csodakutya”. Nemrég a TikTokra kezdett el videókat feltölteni kettejükről, a felvételek pedig láthatóan nagyon népszerűek, már több mint 30 ezer követőjük van.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Balla István Élet+Stílus

„A kert nem a kutya helye, a kutya helye a nagyváros”

Normális, hogy egyre több kutya van a városban, sőt jó lenne, ha még több lenne a munkahelyeken, a tömegközlekedési eszközökön, a parkokban, a lakásokban, hiszen a kutyának a társas közeg a természetes – véli Korom Gábor kutyaszakértő, a Tükör Módszer megalkotója, aki szerint az utóbbi években lényegesen javult a kutyatartás kultúrája Magyarországon. Szerinte a jó gazda egy jó szülőhöz hasonlít.