szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A színész-rendező a Facebookon kelt ki magából, azt írta: a magyar egészségügy egy k***szott katasztrófa.

Árpa Attila színész-rendező egy keddi Facebook-bejegyzésben mesélte el, hogy édesanyja orvosi segítségre szorult, ám 65 percet kellett várniuk a mentőre. Árpa a posztban nem finomkodott, és k***szott katasztrófának nevezte a magyar egészségügy működését.

Szavaira Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője reagált, aki a Blikknek mesélte el, mi állt a hosszú várakozás mögött. Szerinte

a beteg állapota alapján legsürgősebb, életveszélyes esetekhez („P1-es prioritás”) rendszerint igen gyorsan, a pillanatnyi mentőkapacitás függvényében akár néhány percen belül megérkezik a mentő. A jelzett esetben a hívást fogadó mentésirányító a rendelkezésére álló információk alapján nem állapított meg közvetlen életveszélyt, az esetet a vonatkozó protokollnak megfelelően P2-es prioritású feladatként kezelte. A könnyebb fejsérülést szenvedett sérültet stabil állapotban a területileg illetékes, ügyeletes kórházba szállítottuk”.

Árpa Attila viszont nemcsak az eltelt időt nehezményezte, hanem azt is, hogy édesanyját nem a baleset helyszínétől pár percre lévő Szent János kórházba vitték, mert ott keddenként nem üzemel a sürgősségi. A Blikk ezért az intézményt is szerette volna megkérdezni az ügyről, de ők nem reagáltak.

Árpa Attila hozzátette azt is, hogy „az ember azért hívja mentőket, mert segítségre van szüksége. Az anyám fejéből ömlött a vér, én nyomtam a sebet, a szomszéd hívta a 112-t. Ha az a kolléga ilyen tehetséges, hogy a távolból, telefonon keresztül meg tudja állapítani, hogy nincs agyvérzés vagy más komoly sérülés, mindezt CT nélkül, akkor őt máshol kellene használni, nem diszpécserként” – reagált ezzel Győrfi Pál szavaira.

A színész-rendező szerint

egyébként meg nem magyarázkodni kell, hanem sokkal több mentőst, orvost, nővért kell megfizetni. Értem én, hogy vannak előírások, mégis csak azt látom, hogy valaki próbálja nekem elmagyarázni, miért nincs baj azzal, hogy egy erősen vérző fejű idős hölgyhöz 65 perccel később érkezik a mentő”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!