szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nemcsak nyak- és hátfájdalmat okozhat az ülőmunka közben felvett rossz testtartás, hanem akár a belső szervekre is kihatással lehet, ezért nem árt naponta többször a megfelelő tornával átmozgatni magunkat. Hogy mit is kell pontosan csinálni, az a Semmelweis Egyetem oktatóvideójából derül ki.

Az ülőmunkából adódó mozgásszervi panaszok egyik fő oka a hosszan tartó, statikus, rossz testhelyzet, vagyis amikor a fej előre tolódik; a vállak előre esnek; a háti gerinc görbülete fokozódik; a medence pedig túlságosan hátra billen. A Semmelweis Egyetem oktatóanyagában felhívja a figyelmet, hogy a rossz testtartás

felborítja az izmok egyensúlyát: egyes izmok zsugorodnak, mások megnyúlnak, túlterhelődnek. Ezért alakulhat ki az állandósuló nyak- és hátfájdalom. Ha pedig sokáig helytelenül ülünk, és az ágyéki gerinc helyzete eltér a normálistól, a porckorongokra extrém nagy nyomás nehezedik, ami derékfájdalmat okozhat.

De nemcsak a gerinc környékén jelentkezhetnek gondok, a rossz testtartás miatt romolhat az alsó végtagi keringés, és a belső szervek és az agy optimális működésére is káros hatással lehet.

A sokszor ismételt, apró mozdulatok, mint például a billentyűzet, vagy az egér használata pedig teniszkönyököt, ínhüvelygyulladást vagy karpális alagút szindrómát is okozhatnak, utóbbi a kéztő fájdalmas, gyakran zsibbadással járó betegsége.

A Semmelweis Egyetem összállított egy oktatóvideót, benne olyan egyszerű mozdulatokkal, amelyekkel az ülőmunka káros hatásait ki lehet védeni, ha elégszer gyakoroljuk őket.


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!