szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Agassi, Sarapova és Becker is sokat köszönhet neki. A legendás teniszedző élete utolsó napjaiban is a pályán volt.

Kilencvenegy éves korában meghalt Nick Bollettieri amerikai teniszedző, aki saját akadémiáján a sportágban teljesen újszerű képzést vezetett be, ezzel forradalmasította a teniszt. „A tenisz nélküle ma nem lenne ezen a szinten” – utalt Bollettieri sportágra gyakorolt hatására egykori tanítványa, Jimmy Arias, aki jelenleg már a mester által 1977-ben, Floridában alapított akadémia igazgatója.

Bollettieri akadémiáján többek között olyan sportági klasszisokkal, Grand Slam-győztes játékosokkal dolgozott együtt döntően még utánpótláskorukban, mint Venus és Serena Williams, Andre Agassi, Szeles Mónika, Jim Courier, Marija Sarapova, Anna Kurnyikova, Tommy Haas, Martina Hingis, Boris Becker, Sabine Lisicki, továbbá Marcelo Ríos. Tanítványai közül tizen voltak elsők a világranglistán.

„Még az utolsó napjaiban is gyakran lehetett őt az akadémián látni, ahol ugyanolyan szenvedéllyel és lelkesedéssel edzette és mentorálta a fiatal sportolókat és a személyzetet, mint 20 éves korában” – mondta róla az általa alapított teniszakadémia egyik divíziójának a vezetője, Tim Pernetti.

Tommy Haas, a korábbi világranglista második helyezettje és Bollettieri egyik korábbi tanítványa az Instagramon tisztelgett az edző előtt: „Annyi emlék, nem is tudom, hol kezdjem. Nickiiiii, így hívtalak a leghosszabb ideig” – írta Haas, aki megköszönte a legendás edző idejét, tudását, elkötelezettségét. „Álmodozó és cselekvő voltál, és úttörő a sportágunkban, valóban egyedülálló” – tette hozzá.

Bollettieri tulajdonképpen azért fordult a teniszedzői pálya felé, hogy pénzt keressen, miközben megszerzi a jogi diplomáját. Egy barátjától kért kölcsön egymillió dollárt, hogy megalapítsa a Nick Bollettieri Teniszakadémiát, a mai IMG Akadémiát Floridában. A több mint három évtizedes edzői karrierje során a játékosai sikerei az egyik legkeresettebb edzővé tették.

„A játék fizikai és mentális része nem lehet másodlagos a pályán töltött időhöz képest. Szenvedélyesen kell játszani, és minden egyes pontért küzdeni kell” – mondta 2006-ban a CNN-nek.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vándor Éva Élet+Stílus

Nem a győzelmei tették naggyá Federert, Federer tette naggyá a teniszt

Kivételes eleganciával viselte azt is, hogy tökéletesnek látták, és ugyanígy kezeli saját búcsúját is. Roger Federer pályája az állhatatosság és kitartás jelképe volt, a játéka látványa pedig egyenesen katarzist jelentett sokaknak. Péntek estére utoljára írták be a nevét hivatalos versenyprogramba, de Federer és a tenisz kapcsolata az örökkévalóságnak szól. Csakúgy, mint az őt körülvevő imádat.