Bíróság elé állítanák az afgánok Harry herceget

A herceg hamarosan megjelenő könyvében arról ír, hogy 25 embert ölt meg, amikor helikopterpilótaként Afganisztánban szolgált, és hogy ezekre az emberekre akkor úgy gondolt, mint „sakkfigurákra”.

  • hvg.hu hvg.hu
Bíróság elé állítanák az afgánok Harry herceget

Megütköztek az afgánok Harry herceg több mondatán, amelyek a kedden megjelenő könyvéből származnak. A herceg azt írta, hogy amikor a brit hadsereg kötelékében helikopterpilótaként Afganisztánban szolgált, 25 embert ölt meg, és nem emberként, hanem „sakkfiguraként” gondolt rájuk.

Az afgánok most bíróság elé akarják állítani a sussexi herceget – írja a Sky News.

Ezt szorgalmazza többek között Mullah Abdullah, aki saját elmondása szerint kilenc rokonát veszítette el, amikor a britek lebombázták a házát. Ő csak azért menekült meg, mert épp a piacon volt. Abdullah nem csak Harry bíróság elé állítását követeli, de kompenzációt is a veszteségeiért.

Szintén bíróság elé állítaná Harryt Helmand tartomány tálib vezetőinek egy csoportja (ebben a tartományban volt a brit erők bázisa 2006 és 2014 között). Hamídullah Hamídi, a helmandi tartományi tanács egy tagja azt mondta a Sky Newsnak, hogy „ha Harry a civilizált világ tagjának tartja magát, akkor szégyellnie kéne magát azért, amit mondott”. Szerinte még nagyobb szégyen, hogy „büszkén beszél róla, mint egy szegény társadalom írástudatlanja”. 

A helmandi tálibok nemcsak azt követelik, hogy állítsák nemzetközi bíróság elé a herceget, hanem azt is, hogy a nemzetközi közösség „büntesse meg, amilyen gyorsan csak lehet”. Szamiullah Szajed, a Helmand oktatásügyének helyettes igazgatója azt mondta: „független nemzetként sohasem fogjuk elfelejteni a brutalitást, barbárságot és gonoszságot, amelyet népünk ellen elkövettek”.

A herceg a könyvében úgy fogalmazott: a 25 ember megölése nem töltötte el megelégedéssel, de nem is szégyellte tettét. A mondatai ellen nemcsak afgánok keltek ki: Tim Collins, a brit hadsereg nyugalmazott parancsnok-helyettese arról beszélt, hogy a seregben az emberek nem így gondolkodnak, nem így viselkednek, és hogy a herceg cserben hagyta „másik családját”. Úgy fogalmazott: „Mi nem rajzolunk strigulákat a puskacsőre. Soha nem is tettük.”

Harry Spare (Tartalék) című memoárja január 10-én jelenik meg.