szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A színész és volt kormányzó a YouTube-on próbálja lebeszélni az embereket az előítéletekről és a gyűlöletről.

Arnold Schwarzenegger a maga eszközeivel, a YouTube-on próbál szembeszállni az antiszemitizmus amerikai és világszintű térnyerésével.

Az osztrák származású színész, aki testépítőként kezdte karrierjét, majd 2003 és 2011 között Kalifornia kormányzója volt, arról győzködte a követőit a videóban, hogy „soha nem volt sikeres olyan mozgalom, amely a gyűlöleten alapult”, miközben felidézte az Auschwitzban tett látogatását is.

„Nácik? Vesztesek. A konföderáció? Vesztesek. Az apartheid mozgalom? Vesztesek. Nem akarom, hogy vesztes legyél. Nem akarom, hogy gyenge legyél ... annak ellenére, hogy a barátaim azt mondják: »Arnold, ne beszélj azokkal az emberekkel. Nem éri meg«.” – váltott egy adott pillanatban motivációs hangnemre Schwarzenegger.

Schwarzenegger videója azok után érkezik, hogy az amerikai Rágalmazásellenes Liga által közzétett adatok szerint a közelmúltban nőtt az antiszemita bántalmazások és erőszakos cselekmények száma. A tavalyi évi volt a legmagasabb azóta, hogy 1979-ben elkezdték a nyomon követést, 2717 incidensről érkezett jelentés az Egyesült Államokban.

Schwarzenegger a videóban arról is beszélt, hogy könnyebb gyűlölni, mint tanulni, és a gyűlölködők olyan nyomorultul halnak majd meg, mint ahogy éltek. „A gyűlölet útja könnyebb – nem kell semmin változtatnod, minden, ami miatt nem vagy boldog az életedben, lehet valaki más hibája... De a végén meg fogsz törni. Nem akarom, hogy mindezen keresztül menj” – mondta.

Steven Spielberg a múlt héten Stephen Colbert show-műsorban fejezte ki aggodalmát az amerikai és globális antiszemitizmus növekedése miatt.

Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vándor Éva Kult

„Velem minden rendben. Munkatáborban dolgozom." Leveleken át a halálba

A levelek olykor a történelem legszemélyesebb, legintimebb mozaikjainak bizonyulnak. Tükrözik a feladó és a címzett viszonyát a korhoz, és a kor hatását rájuk és a kapcsolatukra. A náci ideológia térhódítását, majd pusztítását pont ezen a kommunikációs csatornán keresztül mutatja be két nemrég megjelent könyv. Míg az egyik fikciós, irodalmi vádirat a nácizmus ellen, a másik a valóságot kutató munka eredménye, és egyben szívszorító lenyomata az emberi kapcsolatoknak egy embertelen korból.